Këndi poetik

JEHONA E SHEKUJVE

Aty pran trotuarit rrokaqielli përgëdhel yjet më poshtë nën hije purgatori tenda e fshehur e mallkimit Në...

MUHAMED KRASNIQI: GJERDANI I PAVARËSISË

Poeti Muhamed Krasniqi, gazetar dhe redaktor i njohur në Kosovë, sot jeton dhe vepron në Suedi. Para...

Shqiponjë moj, ku ke ti folen?

Mbi liqe t´Ohërit ke notuar Lihnidosit madhëri për t´i kënduar në kanjon t´Mirushës ke pirë ujë për...

Fati im

Fati im, lajkatar i pafytyr i paskrupullt e i pamëshirshëm shpesh më sjell në greminën e dëshpimit....

Tradhëtarëve

Të pabesët janë të lig, janë të sëmurë nga tradhëtia. Apatinë e tyre që ndjejnë e shtrojnë...

Insert 160x600 ad code for main page here

Njoftohen të gjithë bashkatdhetarët e komunës së Ängelholmit dhe komunave për rreth, se me rastin e pesë vjetorit të pavarësisë së Kosovës , do të mbahet një koncert humanitar. Organiziator i këtij manifetimi është: Sh.K.Sh”Nëna Terezë ” në Ängelholm , me solist të kësaj mbrëmje dhe bash me bashkatdhetar të kësaj komune.

Mjetët e grumbulluara nga ky Koncert Humanitar, do t’ ju dërgohen personave me aftësi të kufizuara në Kosovë.
Duke pasur parasysh se bëhet fjalë për një koncert me …

February 9, 2013 | 4 komente | Vazhdo lexoje »

Norvegjia është duke ndërtuar “Hotel Breivik”

Norvegjia është duke ndërtuar “Hotel Breivik”

Departamenti i Shëndetësisë i Norvegjisë ka vendosur të enjten të ndërtojë një “qeli psikiatrike”, në burgun Ila në Oslo, për terroristin Anders Behring Breivik, në rast se gjykata do ta shpall të çmendur. Qelia, e cila do të ketë dhomën e ditës, dhomën e gjumit, banjon dhe dhomën për ushtrime, është quajtur nga dia media norvegjeze si “Hoteli Breivik”.

E përditshmja norvegjeze Aftenposten, shkruan se për Breivik do të kujdeset cdo ditë një infermiere, …

June 29, 2012 | 1 koment | Vazhdo lexoje »

Veç një zemër- përmbledhja poetike e autorit Shuquri Sejdija

Veç një zemër- përmbledhja poetike e autorit Shuquri Sejdija

- Nuk ka ditë më të bukur se të promovosh libër në një datë kaq historike si 134 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, tha ambasadori i Shqipërisë në Stokholm Ruhi Hado në promovimin e librit me poezi të autorit Shuquri Sejdijaj
– Edhe unë e kam veç një zemër, por në te e kam edhe Suedinë e edhe Shqipërinë e Kosovën , tha miku i shqiptarëve, albanologu dhe shkrimtari Ullmar Qvick
Stokholm, qershor
Lexuesve në mërgim, por …

June 29, 2012 | 2 komente | Vazhdo lexoje »

Njoftohen të gjithë bashkatdhetarët e komunës së Ängelholmit dhe komunave për rreth, se me rastin e pesë vjetorit të pavarësisë së Kosovës , do të mbahet një koncert humanitar. Organiziator i këtij manifetimi është: Sh.K.Sh”Nëna Terezë ” në Ängelholm , me solist të kësaj mbrëmje dhe bash me bashkatdhetar të kësaj komune.

Mjetët e grumbulluara nga ky Koncert Humanitar, do t’ ju dërgohen personave me aftësi të kufizuara në Kosovë.
Duke pasur parasysh se bëhet fjalë për një koncert me …

February 9, 2013 | 4 komente | Vazhdo lexoje »

Veç një zemër- përmbledhja poetike e autorit Shuquri Sejdija

Veç një zemër- përmbledhja poetike e autorit Shuquri Sejdija

- Nuk ka ditë më të bukur se të promovosh libër në një datë kaq historike si 134 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit, tha ambasadori i Shqipërisë në Stokholm Ruhi Hado në promovimin e librit me poezi të autorit Shuquri Sejdijaj
– Edhe unë e kam veç një zemër, por në te e kam edhe Suedinë e edhe Shqipërinë e Kosovën , tha miku i shqiptarëve, albanologu dhe shkrimtari Ullmar Qvick
Stokholm, qershor
Lexuesve në mërgim, por …

June 29, 2012 | 2 komente | Vazhdo lexoje »

Skulpturen Gzim lockar Kosovos ambassadör till Västerås

Skulpturen Gzim lockar Kosovos ambassadör till Västerås

Fredagen den 29 juni kl 12.00 kommer Kosovos ambassadör Lulzim Peci och hans rådgivare Sedat Burniku till Västerås.

Under besöket vill Västerås stad etablera kontakt med ambassaden i Kosovo och diskutera framtida samarbetsområden.

Klockan 14.00 ska Lulzim Peci och Sedat Burniku tillsammans med representanter från Västerås stad gå till korsningen Smedjegatan/Sturegatan och där höra konstnären Knutte Wester berätta om Gzim, skulpturen av en flyktingpojke från Kosovo.

Knutte Wester träffade Gzim på en flyktingförläggning i Boliden 2003 i …

June 28, 2012 | Ska komente | Vazhdo lexoje »

Danimarka ndihmon bujqësinë kosovare me 10.1 milionë euro

Danimarka ndihmon bujqësinë kosovare me 10.1 milionë euro

Ministri i Financave, Bedri Hamza dhe zëvendësambasadori i Mbretërisë së Danimarkës në Shqipëri, Flemming Gredsted, sot në një takim të përbashkët, ku ishte i pranishëm ishte edhe ministri i MBPZHR-së, Blerand Stavileci, nënshkruan marrëveshjen për një donacion danez në vlerë prej 10.1 milionë eurosh, i cili në mbi 80 për qind të vlerës së përgjithshme të tij do të ofrohet në formë grantesh investuese për përkrahjen e sektorit të bujqësisë dhe zhvillimit rural.

Stavileci tha …

December 2, 2011 | Ska komente | Vazhdo lexoje »

Urime 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit, urime Shqipëri, Kosovë, Iliridë, Çamëri, Preshevë, Ulqin, Plavë e Guci. Urime edhe të gjithë shqiptarëve në diasporë.

Urime 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit, urime Shqipëri, Kosovë, Iliridë, Çamëri, Preshevë, Ulqin, Plavë e Guci. Urime edhe të gjithë shqiptarëve në diasporë.

Urime 28 Nëntorin – Ditën e Flamurit, urime Shqipëri, Kosovë, Iliridë, Çamëri, Preshevë, Ulqin, Plavë e Guci. Urime edhe të gjithë shqiptarëve në diasporë.

28 Nëntori i vitit 1912, është Dita e Pavarësisë gjithëshqiptare e cila më vonë u përgjysmua, dhe është dita më e rëndësishme në historinë e kombit tonë.

November 27, 2011 | 139 komente | Vazhdo lexoje »

Hetemaj i dëshpëruar me humbjen nga Danimarka

Hetemaj i dëshpëruar me humbjen nga Danimarka

Mesfushori Përparim Hetemaj e ka përjetuar rëndë humbjen e Përfaqësueses së Finlandës nga Danimarka, njoftojnë të mërkurën mediumet finlandeze. Finlanda të martën mbrëma në ndeshjen miqësore u mposht nga Danimarka 2:1. Mesfushori i Chievos, Hetemaj, në këtë ndeshje u inkuadrua në 30 minutat e fundit. “Patëm një paraqitje të mirë dhe është mëkat që pësuam humbje nga Danimarka. Pësuam me gabimet tona”, ka thënë Hetemaj. “Besoj se vitin tjetër do të përmirësojmë gjërat”.

November 17, 2011 | Ska komente | Vazhdo lexoje »

Norvegjia është duke ndërtuar “Hotel Breivik”

Norvegjia është duke ndërtuar “Hotel Breivik”

Departamenti i Shëndetësisë i Norvegjisë ka vendosur të enjten të ndërtojë një “qeli psikiatrike”, në burgun Ila në Oslo, për terroristin Anders Behring Breivik, në rast se gjykata do ta shpall të çmendur. Qelia, e cila do të ketë dhomën e ditës, dhomën e gjumit, banjon dhe dhomën për ushtrime, është quajtur nga dia media norvegjeze si “Hoteli Breivik”.

E përditshmja norvegjeze Aftenposten, shkruan se për Breivik do të kujdeset cdo ditë një infermiere, …

June 29, 2012 | 1 koment | Vazhdo lexoje »

Ambasadori Lulzim Peci i dorëzoi letrat kredenciale Mbretit të Norvegjisë

Ambasadori Lulzim Peci i dorëzoi letrat kredenciale Mbretit të Norvegjisë

Oslo – Ambasadori i Republikës së Kosovës, Lulzim Peci, në një audiencë solemne në pallatin mbretëror në Oslo, i dorëzoi të enjten Letrat Kredenciale Lartmadhërisë së Tij, Mbretit Harald V të Norvegjisë.

L.T.  Mbreti Harald V i Norvegjisë u njoftua nga Ambasadori Peci për progresin e arritur në Republikën e Kosovës në ndërtimin e shtetësisë dhe institucioneve demokratike, integrimin e komuniteteve pakicë dhe marrëdhëniet me vendet fqinje, si dhe u falënderua për ndihmën konsistente të …

December 16, 2011 | Ska komente | Vazhdo lexoje »

Fondi Ndihmë të Varfërve :Ftesë për simpozium

Fondi Ndihmë të Varfërve :Ftesë për simpozium

Ftesë për te gjithë anetaret ,donator dhe perkrahes te shoqates “Fondi ndihmë te varfërve”
Me daten 11.12.2011 ne ora 15 00 ne Engene 70 (Lokali i Xhamisë)në Drammen
JU ftojm ne nje simpozium ku do te njoftoheni se si ka rrjedh puna e projektit Leqinë,te familja Qelaj.Gjatë keti simpoziumi do te kete edhe nje darkë te leht.
Për me shumë informata ne tel;Blerimi 92862781,Bedriu 90840360 dhe Naseri 93249166
Pjesëmarrja juaj do te kete efekt dhe …

December 2, 2011 | Ska komente | Vazhdo lexoje »

Shtypi Skandinav

Larsson: Gashi meriton të luajë për Norvegjinë

Larsson: Gashi meriton të luajë për Norvegjinë

Futbollisti i njohur suedez, Henrik Larsson, është i befasuar që mesfushori kosovar, Ardian Gashi, nuk është pjesë e Përfaqësueses së Norvegjisë....

Nov 27, 2011 | 2 komente | Vazhdo lexoje »
“En låt fick mig att göra comeback”

“En låt fick mig att göra comeback”

10 frågor till NAIM TERBUNJA, 26, boxare som slutade för några månader sedan, men som nu gör sensationell comeback som proffsboxare...

Dec 24, 2010 | Ska komente | Vazhdo lexoje »
Valglokalene åpnet i historisk valg i Kosovo

Valglokalene åpnet i historisk valg i Kosovo

Kosovos innbyggere gikk søndag morgen til valgurnene i det første parlamentsvalget siden landet erklærte seg selvstendig i 2008. De siste målingene...

Dec 12, 2010 | Ska komente | Vazhdo lexoje »

Shqiptarët në Botë

Shqiptarët, grupi i tretë i të huajve në BE

Shqiptarët, grupi i tretë i të huajve në BE

Nga një raport i publikuar nga ‘Eurostat’, organizëm i Bashkimit Evropian, është bërë i ditur se nga një studim i kryer...

Dec 7, 2011 | Ska komente | Vazhdo lexoje »
Zvicërr. Kapet Shqiptari me 233 km/h në autostradë

Zvicërr. Kapet Shqiptari me 233 km/h në autostradë

Spreitenbach: Një Shqiptar 19 vjeqar nga qyteti i Spreitenbach-it është marrë në stacionin policor dhe është ngritur një akuzë për thyerje...

Dec 3, 2011 | Ska komente | Vazhdo lexoje »
Preshevari ndërton helikopter!

Preshevari ndërton helikopter!

Të riut Qani Lutfiu nga Presheva i shkoi ndoresh të ndërtojë një helikopter të vogël. Qaniu ka mbaruar vetëm shkollën e...

Dec 3, 2011 | 2 komente | Vazhdo lexoje »