Zyra e Suedisë në Prishtinë shndërrohet në ambasadë

Mbyllen ambasadat suedeze në Bratislavë, Lubjanë, Dublin, Luksemburg dhe Sofje, por hapet ajo në Prishtinë. Kështu bëri të ditur të enjten ministri suedez i Punëve të Jashtme Karl Bildt në një konferencë shtypi.

Vendimi nënkupton forcimin e prezencës së Suedisë, ndër të tjera, në Ballkan dhe në Afrikën Perëndimore. Ambasadat e reja formohen duke fuqizuar zyrat në Prishtinë, Tbilisi, Chisinau, Tiranë, Bamako, Ouagadougou, Monrovia, Kigali, La Paz dhe Phnom Penh të cilat bëhen tani ambasada të Suedisë.

Ngritja e seksioneve në nivel ambasade është në harmoni me mbështetjen dhe jetësimin e donacioneve suedeze në këto vende me të cilat zhvillohet një bashkëpunim afatgjatë zhvillimor.

Forcimi i pranisë në vendet përkatëse ka një rëndësi të posaçme për jetësimin efektiv, kualitativ dhe me rezultate për bashkëpunimin zhvillimor, tha Bildt. Vendimi i Qeverisë nënkupton që Suedia më 2010 do t’i ketë hapur 40 përfaqësi të saja në botë dhe do t’i ketë mbyllur 54 sosh që nga 1990. /shs/

 

 

 

Veni RE: Kam pranu shumë emaila me pyetje të ndryshme rreth v0nesave te vizave… pyetje qe duhet te ia drejtoni ambasades ne shkup dhe jo neve se smund te ju ndihmoim…

Adresa te ambasadave:

 

The Embassy Pristina

Embassy of Sweden (Prishinë)
Str. Perandori Justinian, No. 19
Pejton
10000 Pristina
Republic of Kosovo
Phone:+381 38 245 795
Fax:+381 38 245 791
E-mail: ambassaden.pristina@gov.se
Web: http://www.swedenabroad.com/en-GB/Embassies/Pristina/

 

 

Embassy of Sweden Skopje

Embassy of Sweden (Shkup)
8ma Udarna Brigada No.2
1000 Skopje
Macedonia
Phone:+389 2 329 78 80
Fax:+389 2 311 20 65
E-mail:ambassaden.skopje@gov.se
Web: Embassy of Sweden (Shkup)
Facebook : Embassy of Sweden (Shkup)

Sqarim: Vizat, Leje qëndrimet,
Qeveria Suedeze ka vendosur që Ambasada në Prishtinë është e liruar nga  detyra e procesimit të aplikimeve për viza leje pune dhe leje qëndrimi.Këto sherbime per shtetasit e kosoves kryhen në Ambasaden e Suedisë në Shkup
.

 

Shpërndaje


Artikuj nga kategoria e njejtë

Postuar nga on Jan 21st, 2010 and filed under Suedi. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response by filling following comment form or trackback to this entry from your site

748 Responses for “Zyra e Suedisë në Prishtinë shndërrohet në ambasadë”

 1. arsim says:

  a ka ndonje qe i ka dal pozitiv me heret ju lutem, meqe sa po e shof minimumi eshte 11 muaj??

 2. Rexho says:

  Mbas Nje Pritje Te Gjat Me Ne Fund Mora Nje Pergjigje Pozitive Dhasht Zoti Qr Edhe Juve Qe Jeni Duke Pritur Gjat Kohe Te Ju Gezoj Siq Muaaa Ju Pershendes Te Gjithve

  • Adelina says:

   Sa keni pas pritje , un jam me kunorizim per bashkim familjar , tash ket muj kam ber 12 muj pritje , ne qeshor te keti muji kam pas intervisten a thu vanohet shum

   • Rexho says:

    PerBes mua Gjithsej 22 Muaj Kam Prit Por Nvaret Gjysh e Keni Landen Ju Si Dihet Fatit Mundesh Me Heret Mundet Me Von Te Uroj Fat Une Intervisten ekam Dhan Menjeher Mbas 20 Ditësh Por Kam Pritur Shum

  • Lirim says:

   Urime për ju Rexho . Ju pasni aplikuar më letra jo online por mbas save ikan shkuar letrat mi mush nuses të juaj dhe aekan thirr në intervist ata ju pershentes.

 3. Luli says:

  Përshëndetje për të gjithë. Deshta më ju pyt në qoftë se keni njohuri, për disa ndryshime që po thojn mu ba në suedi, mu miratuar do ligje tjera tash në korrik.Aesht vetëm për ata që kërkojn azil, apo edhe për ne që jem tu prit për bashkim familjar?

 4. Timi says:

  O inderuar Ermal aka naj sen te re nga ju.

  • Eta says:

   Prsh..doja te ju pyes sa zgjat marrja e vizes pasi kam marr pergjigje pozitive prej migracionit tash duhet te shkoj ne shkup per shenjat e gishterinjve dhe fotot..por ndoshta e dini sa zgjat deri sa te vij viza ?

   • Ermal says:

    2 ose 3 jave. Vonon. i nderuar Timi pershendetje. Jo ende asgje jam tu prit po sipas informatave. Jan duke i kry tgjitha lendet. Qe jan 2014// 2015 kshtu qe na ka mbet tpresim sa me shpejt dot mirret vendimi per te gjith neve

    • Timi says:

     Inderuar Ermal aka mundesi me kontaktu ne email qyky esht emaili jem fitimi2002@outlook.com

    • xona says:

     Pershendetje
     Un kom kunor edhe i kom dorzu documentet per bashkim familjar ne Prill edhe intervisten e kom pass qat dit,po te fejunit tem ende nuk i ka shku intervista ,e dashta me pyt sa vonon edhe a prish pun nese nuk e ka marr nenshtetsin hala o ne pritje te nenshtetsis.Faleminderit

     • Ermal says:

      Pershendetje Xona , per te fejuarin tend atje nuk ka asnej problem per nenshtetsi edhe qe osht tue prit. Nuk ka t bej me letra tjuve. Ati do ti shkoj intervista ne korrik ne fund te korrikit osht ne shtator. Gjithsej mbas 4 ose 5 muajsh. Pastaj mirret vendimi per juve dyve. Pa merak rri

 5. genti says:

  Unë që 7 muaj kam apliku në ambasad intervistën ekom kry në shkup mbas 5 muajve grues Ikan shku letrat mi plotsu qe 2 muaj që ika dergu letrat por ende skan lajmru tash ndoshta Ikan edhe pushimet ambasada .

  • Prsh..ju lutem a ka dikush te me ndihmoj me pergjigje: kam 15 muaj qe kam apliku intervisten e kam ber para 5 muaj kam apliku online….gjat gjith kesaj kohe kan shkuar 3 muaj andej 3 muaj ktej (a ka ndonje problem shkuarja ime atje) para 1 muaj e ka marr ne dor

   • Lira says:

    Prsh..ju lutem a ka dikush te me ndihmoj me pergjigje: kam 15 muaj qe kam apliku intervisten e kam ber para 5 muaj kam apliku online….gjat gjith kesaj kohe kan shkuar 3 muaj andej 3 muaj ktej (a ka ndonje problem shkuarja ime atje) para 1 muaj e ka marr ne dor nje asiatent (ashtu na kan thene) sa koh mund te zgjas pas kesaj ?
    Dhe ne kemi ber intervist ne ate koh kur kemi aplikur te dyt me bashkeshortin kemi ber intervisten me pas un e kam ber ne shkup tash a per se dyti her suet edhe bashkeshortinatje ne suedi me bo intervist ?

    • Ermal says:

     Jo ska intervist mo. Veq nese dyshojn diqka te ju e thirrin ne intervist. Por ska mundis. Nuk ma merr mendja qe ti vonojn. Edhe ska problem shkuarja jote. Osht e lejuar te shkojsh ne suedi gjat periudhes qe je tu i prit letrat. Pa problem rri e qet. Shum shpejt dot marresh pergjigjen

     • Lira says:

      Ju falenderoj per pergjigjen tuaj….pergjigjen e mora pozitive ☺️ Ju uroj fat dhe ju

     • arsim says:

      te nderuar,

      un kam bere kunore ne suedi qe 1 jave, edhe 1 jave me mberrin certifikata e kunores, mund te me njoftoni cka duhet nga une, meqe un jetoj ne kosove ndera gruja ne Suedi dhe eshte suedeze, poshtu nese ka dikush qe e din se sa eshe koha e intervistes tani?
      faleminderit shume

  • Lira says:

   Prsh te gjithve un dje kam kerkuar mendimin tuaj po sot e mora pergjigjen pozitive prej zyres se migracionit kam prit 15 muaj gjithsej dhe aplikimin e kam ber online ju uroj fat te gjithve ishalla bashkoheni sa me shpejt me te dashurit tuaj ☺️

   • Adelina says:

    Qfar pytje kan ber ne intervist

    • Lira says:

     Ne intervist pyesin gjithcka rreth lidhjes tuaj esht mir ti mbash mend datat e cdo rasti te veqant tregoj sa me shum fakte ku keni qen bashk ne cfar vendesh ne cfar kohe sa keni ndejt fotoo ..

     • Adelina says:

      A per adresa a duhet permendsh mi dit a sprish . Mas sa mujve pas intervistes te kan lajmru un 11 muj qe kam apliku tash e kam intervisten

    • Lira says:

     Per adres po te pyesin ku ka qrn vendi sa keni ndejtur po ne qoft se nuk i din emrat tregoj se nuk e njeh ate vend …mbas intervistes kam prit 5 muaj :)

   • Rexho says:

    Flm Mas Ty edhe Une Mora Pozitive Shpresoj Te Gjithe Te Marin Keshtu Sikur Ne Me Fat

  • Adelina says:

   Pershendetje qfar pytje ju kan ber ne intervist a ban me dit

   • Genti says:

    Adelin të pyesin ma shum qysh jeni taku në cilin vend qka keni fol e qesi sene rreth takimit krej. Aekeni fjalen për shkup apo….

    • Adelina says:

     Po per shkup un qe 11 muj kam apliku edhe para 2 mujve ma kan caktu terminin per ne qeshor tash spe di a zgjat shum mas interviste

     • Adelina says:

      Edhe spo di atu ne intervist nese me pysin doni adres a ban me pas fleta e mi kqyre a te lejojn shum po ndihem me stres

     • Genti says:

      Ju adelin pasni apliku online se une kam apliku dyrek ne ambasad ne shkup e spoedi qysh shkon puna e jote.. Per adres te pysin adresen qe kimeshku atje duhet me shkru letra qysh edi une nuk esht mir me kqyr aty duhesh me dit.

 6. Rexho says:

  Une qe 21 Muaj Pres Pergjigje Intervjun Ekam Dhan Qe 20 Muaj Ende Ska Gje Ihaa Kir i Shof Do Komente Ketu Spo Merzitem Hiq Del Mir Zdel Shendosh Une Skam Cka Te Bej In Sha Allah Keni Fat Te Gjithe Qe Kan Aplikuar Per Viza

  • Dati says:

   Po juve Rexho apo ju thojn naj sen ku po thirrni atje, a Ikan shku nuses te juaj letrat mi plotsu, apo aekan thirr në intervist.

 7. sami hasni says:

  une jom sami hsni i lindur 27 08 1965 une kom grun dy femi suedi ni femi ekom smut ka ps zdi sa oprcjone .po ikn letrat atje pergjithshme,une jom kosov me tre fmi,kom apliku ambsaden suedeze shkup qysh 16 maj 2013 mkn vnu 18 muj pergjigijen,mas 18 mkn than duhet me apliku perseri ne mbsaden ne shkup suedeze.kom apliku perseri bashkim familjar une edhe tre femia mi,mikan pa provat ADN,ajon fmia te mit me grun si kom per bashket provat jon dal mir,tani kom apliku dyten her me 13 06 2015 edhe ende nuk ka kurfr pergjigjije mekn than si heren e dyt nuk shkon shum tash zdi qu ba me landetn teme kn marr shyrtim ajo ju lutem me ndihmoni si tja baj me falni per mir kuptim,dome than qe 30 muj pres e ska kurgju

  • doni says:

   Mirmrama dua ndimen e juaj un jetoj ne kosov por e dashura ime jeton ne suedi me 15 korrik do korurzona por nuk di qfar duhet te bej pasi te korurzona ku dua te shkoj qfar duhet te bej a ka mundsi mem tregu se qka duna me bo kur t korurzona…

   • Ermal says:

    Pershendetje Doni i merr dokumentat e kunorizimit. Dhe dokumentet te cilat ti dergon Ambasada e shkupit. Duhet te besh terminin ne ambasade ne shkup. Pastaj shkon i dorzon tgjitha edhe e ban intervisten. Sa me shum foto me te dashuren. Biletat kur ka ardh met vizitu. Shkrimet. N viber ose skype. Krejt kto jan tvleshme sa me shum aq me mire.

    • Adelina says:

     Pershendetje ermal a ban me dit qka vesin bre ne intervist e qka me duhet ma shum

     • Ermal says:

      Adelina. Shum e thjesht. Tmbajn njo 30 min mvraret. Prej pytjeve. Kur jeni taku. Ne cilin vend. Datat duhet. Sa keni qendru bashk. Shum pytje nuk po mundem te hy ketu. Shkruam ne email

 8. Nesa says:

  Jo nuk dmth ajo kurgju intervjun e ki doemsdoshme po ti ke apliku online online po zgjat shum un kam apliku direkt ne ambasad edhe mas ni muji kam pas intervjun ama sdome than ajo ska lidhje me pergjigjje kurgju te uroj fat

 9. Mia says:

  Mirmbrema dosha te pyes per intervist me thiren ne gusht po prej shtatorit i kemi shti letrat , a ka mundsi te me japin pergjigje se kur do i mar apo mund te shkojn shum gjat ?

  • Tinaa says:

   Edhe une ne gushtin e 2015 e kam pas intervisten , e vizen e kam marr ne mars … Gjithsejt 14 muaj …

  • Rina says:

   Edhe mua njesoj mia kam apliku online me 7 shtator tani intervisten do ta kem ne gusht 2016 shpresoj qe te mos vonohet shum ,a di ndonje gje sa kohe shkon deri sa te kryhet krejt kjo procedur..?

   • Rexho says:

    Paske me Prit Shum In Sha Allah Ke Fat Une qe 18 Tash kam Hyr Per 19 SkaMi Kan Zgjatur Veshet Ma Kjo Viz Mu Ka Ber Monoton Del Mir Zdel Ska Gje Se Ashtu Kshtu Kjo Pritje Shum e Gjat Me Ka Ftofur Shum Te Uroj Fat Te Kesh

 10. Tinaa says:

  Pershendetje , ju lutem nese dini te me tregoni ! ata qe e marrin vizen , a e kan te obligume kohen kur duhet me leshu vendin ku aktualisht jeton… Psh Anglija e ka ;ne momentin qe e merr vizen, mbrenda 4 jave duhesh me udhetu , e ki obligative
  Pres pergigjeje ( flm per mirkuptim)

  • Neta says:

   Siq e di une dhe siq kam shikuar pervete qe me eshte dashur nuk ka ndonje rregull per ate gje mund te shkosh kur te duash, mirpo dikush me ka then qe nese nuk shkon mrenda dy muajve humbet viza. Kaq di e dashur te uroj fat..

 11. sami hasani says:

  une jom sami hasan
  dasht me pyt qak esht punae konzollaatav suedeze per aplikacjonet si nuk i shirtojn. une kom apliku maj 2013 kom prit 20 muj umkaan than duhet me apliku apet makn ba ADN ajon fmia mi apo jo edhe um than pliko pet mo nuk shkon shum, tash kom apliku qysh qerrshorr 2015 hl ska kurgju une kom grun dy fmi atje ni fmi kom me met smut ka pas zdi sa prcjone ,edhe nuk me lejojn me shku te gruja te dy fmi tje kosov jom me tre fmi hala ska kurgju munet kush mem dhan nj keshill ajo

 12. Nesa says:

  Aha ankesen eka ba para ni muji hala ska kurgju te re per qata te veta sa sgjati ma s ankese pergjigjja qashtu si ne. Intervju kurgju diqka ma shum jo hala ska mujt me ardh edhe me ardh ankesen eka ba tash me ardh ks po presim pergjigjje ma s ankeses e tani duhet me ba diqka se di neta ishalla mir

  • .. says:

   Mfal nesa deshta met pyt nese mundesh mem tregu qa nenkupton me pergjigjje pozitive ,a osht pergjigjje pozitive kur ambasada shkruan per caktim te intervistes

 13. Tinaa says:

  Pershendetje per ju te gjithe, kam nevoj per keshillen e juaj… Ka qe 14 muaj qe kam apliku per bashkim familjar ( me kunore) , inervizten e kam kry ne gusht 2015, dhe me asgje ska ndodh , kur i thrret burri i thojn vetem duni me prit , as asisitent nuk eshte caktu , (burri ka mbi 20 vjet qe eshte
  Tani une jam ne mujin e 3 te shtazanis, ai ju ka lajmru po as qe e kan bo te madhe kete pune , kan then qe me ska me prioritet, veq duni me prit !!!!

  • Neta says:

   Ahh sedi per kete rast nuk e di qfar te them, merri migracionin ne telefon the trego gjendjen tende mos e le me nje her qe te kan then ate gje qe kjo eshte e thejsht nuk ndikon ne proces. Sepse ne faqen e migracionit shkruan qe i japin perparsi rastit si ju qe jeni shtatzene, nese ti therret dhe merr pergjigjjen e njejt merr nje avokat neisr burri juaj le te marr avokat dhe ai me mire do e bej kete pune. Dhe ashtu paske pritur kogja kohe besoi qe do marresh pergjigjje shpejt.
   Te uroj fat nuk di se qfar tjeter te them..

 14. Tinaa says:

  Pershenshdetje a ka mundesi me me ndihmu ju lutem, ne cilin nr te telit duhet me dergu sms ne zyren e emigraciont ne suedi ….!?

 15. Nesa says:

  Urime neta besom u gzova per ty tash po shkojshe mas dy jave shum mir sa tra me prit prej se keni ba ankes te un hala kurgju tre

  • Neta says:

   Flm shume nesa shpresoj te kesh edhe ti fat ne kete pune, une kam marr pergjigjje negative me daten 9 dhjetor 2015 ankesen e kam ber me daten 23 dhjetor dhe pas asaj pergjigjja nga ankesa me erdhu me 13 janar 2016 ne ate ankes vendosen qe pasi me 8janar mbusha 18 vjet te vazhdoj procesi nga aty ku mbet, burri im e beri intervisten me 1mars dhe pergjigjja pozitive erdhi me 8mars.

   Me thuj a ka ndonje te re nga ti a ke derguar ankesen dhe qfar arsyje dhe ne ate ankes?

 16. Neta says:

  Faleminderit Zotit me 8 mars mora pergjigjje Pozitive..
  Pas nje pritje te gjat negativ pas saj nje ankes dhe pas ankese me ne fund pergjigjje pozitive.
  Shpresoj te gjithe te bashkoheni sa me shpejt me te dashurit tuaj

 17. Anila says:

  ME FALNI A MUND TE ME TREGONI PER SA KOHE PAS ALPIKIMT PER KARTEL MUND TA MARR ATE??

  • Kristian says:

   Nuk ka nje kohe te caktuar mesatarja e pritjes shkon deri nje vit Por ka raste edhe me shume. Mu pershembull per 4 muaj me kane dal me martese me suedeze dhe direkt ne ambasade kam apliku Jo online.te uroj fat

   • Kristian says:

    Edhe disa keshilla gjate intervistes mos genjeni sa me shume prova sillni me vete aty,pastaj gjate kohesh se pritjes mos shkon i ne suedi e di qe ka persona qe thojn ska problem Por nuk eshte mire qe te shkoni ne suedi gjate kohes se pritjes sepse ndikon ne l’evento e qendrimi.E dyta mos telefonini shume emigracionin sepse ndikon me keq. Ju uroj fat dhe bashkim te shpejte.

 18. Nesa says:

  Flm neta ska dert duhet diqka me ba ma shpejt veq ishalla bahet mir

  • Neta says:

   A ke Facebook a diqka me mujt me te kontaktu me bisedu?
   Nese ke me thuj si e ke dhe do te dergoj kerkesen

  • Fjolla says:

   Pershendetje te gjithve. Une pres qe 18 muaj per viz suedeze. Kam konkurar ne fillim si (sambo) vetem bashkjetes. Isha e fejuar. Kam lidh edhe kurorzim me burrin tim jemi qe 6 vite bashk, kemi mjaft deshmi, foto video po kot. Burri i ka thirr te migracionit kan than prishi kem has diqka si dyshimt, vertet eshte tepru me pritje, se di qfar te bejë? A keni ndonje sygjerim ju?

 19. Nesa says:

  Neta pash mesazha tujat ma posht ke pyt per viz turistike un sa jam
  Kon tu prit per viz jam
  Kon shkup dy her ne ambasad kam vet kan than se qe tu refuzohet viza ose duhet meja nis prej ne fillim se nuk munesh me mar viz turistike per syhedi se ta ndalojn kshtu me kan thon edhe pritja
  Maks 16 muj osht edhe mu mas 16 muj mu ka kthy pergjigjja negative

  • Neta says:

   Let vjen burri ma shpejt e bona ma shum foto private e kshtu qe me i bind ata . Foto nkrevat tu u puth e ksi sene pot tregoi qe met ndihmu mfal qe po shprehna kshtu me kto fjal. Edhe si ti boni le ti qon burri sa ma shpejt atje masanej keni me ja ndryshu mendjen atyne. thuj burrit me i tregu qe si kan jep pushim edhe le te merr ni lete prej shefit qe ska pas pushim me ja qu migracionit e masanej besoi qe kan me jau vazhdu punen prej asistentit e me marr vendim

 20. Nesa says:

  Flm neta ishalla ma shpejt mer pergjigje pozitive ama besoj tash skan arsye per per refuzim na skena shum deshmi avokati ka than me pas deshmi foti bilet qe ke shku kosov tash nashta do vjen me ba foto tani me mar avokat se di besom jam lodh ma mu refuzu opet opet meja nis prej ne fillim me prit opet. 16 muj teper osht se di ai kur ka ba ankes ka pas arsy pse ska ardh se veq ni it ne jav ka pas pushim se veq sa ka mar punen ishalla do te behet mir jam lodh ma tu prit

 21. Nesa says:

  Neta ake shku ti ne syhedi a ta kan lshu vizen aje ende tu prit a edhe ti paske pas problem aedhe ty ta kan refuzu njeher masi ekan ba ankesen ake prit shum

  • Neta says:

   Burri im ka neser intervisten pastaj vetem pres pergjigjje brenda 1muj do shkoj shpresoj. Une jam refuzuar pershkak te moshes mirpo fati im qe mbusha 18 ne kohen kur kem mujt me bo ankes dhe tash do marr pergjigjje pozitive inshalla.
   E dashur me degjo duhet mi jep arsyje pse ai ska mujt me ardh se ata nese burri yt ska ardh kann mendu qe ju se keni lidhjen te vertet dyshojn qe e ki veq me i bo letrat me pare e mu nda masanej. Nese ata vendosin me vazhdu procesin per ty ti duhesh mi dergu fotot te juve qe keni flejt bashk a jeni dal a diqka me vertetu mardhanjen. E nese te kthejn pergjigjje negative pas saj ti duhesh prej fillimi me nis edhe koha e pritjes eshte e njejt ki me prit prap aq shum sa tash veq inshalla tjepin pergjigjje pozitive..

   Nese ki ndonje pytje me shkruaj do pergjigjjem per gjithqka dhe mos u shqetso do marresh mbrenda muajit prrgjigjje nuk zgjat 5-6muaj rdhe mu ashtu mkan than por as 1muj nuk kom prit per pergjigje qe kom bo ankes

 22. Nesa says:

  Hej neta per arsyje se ska ardh kosov ma shpesh nuk edi krejt shpresat me kan humb nuk edi dikush po thot se nashta ankesa zgjat deri ne 5 muj nuk edi se qka me ba kan pyt avokat me mar avokati ka thon se duhet deshmi me pas se jeni bashk ai ska mujt me ardh se ka mar punen ska pas pushim sedi qfar kthehet tash mas ankeses tash qysh me fillu prej fillim opet pritja osht e njejt

 23. Nesa says:

  Pershendetje amunedet mem tregu dikush kam prit 16 muja prr bashkjetes mu ka refuzu viza tash ka ba lutje burri ne syhedi sa zghat tash per tu kthyer pergjigjja amundet mem tregu dikush ose me ba konor a kthehet procedura prej ne fillim pres pergjigjje nga ju

  • Neta says:

   Per qfar arsyje te eshte refuzuar?
   Pas 1muaj me se shumti kthehet pergjigjja shpresoj te jet pozitiv

   • Neta says:

    Kur ben kuror tu duhet te aplikosh per bashkim familjar domethon osht aplikimi nga e para, prit pergjigjje me nese ke pergjigjje negative fillo me bashkom familjar nga e para

 24. Fitimi says:

  Sipas qesaj faqe ne fb koha e pritjes prej 12.5 deri ne 14 muaj rreth 60% . 8.5 deri 12 muaj rreth 16.7% . 14.5 deri 16 muaj 11.9% https://www.facebook.com/groups/607552706053504/

 25. Timi says:

  Deshta me ju pyt apoju del edhe juve qeshtu kur te hyni me kontrollu landen me kontrollnumer se para 1 muji kur kam hyr ukan pak ma ndryshe tash pomdel qeshtu.
  Status för din ansökan

  Migrationsverket har inte fått in din ansökan om uppehållstillstånd, arbetstillstånd, studerandetillstånd, medborgarskap, asyl eller visum.

  Migrationsverket har inte fattat ett beslut i din ansökan.

 26. Gjani says:

  mirmbrema un jam Gjani dhe kam ber aplikimin familjar me 27 korrik me esht caktu intervista me 17 shtator e kam kryer un dhe burrin ekan thirr direkt me 5 tetor eka kryer intervisten ka mundsi te shkoj procedura ime pak me shpejt apo do presi 21 muaj patjeter si thon te tjeret .

  • Neta says:

   Gjani mos ki frik nuk do presesh 21 muaj, do marresh pergjigjje deri ne maj-qeshor nese jan te gjitha dokumentat ne rregull , gjithashtu desha te them telefoni ne migracion dhe pyet per asistentin qe ka lenden tuaj dhe me ate mund te flasesh per kohen kur do vendos per ju dhe nese i keni te gjitha dokumentet qe duhen
   Paq fatt..

   • Gjani says:

    faliminderit neta gjithashtu shpresoj edhe ti te marresh pergjigje sa me shpejt….me telefonu skam telefonu asnjeher po leter ju kam dergu dy her me kan kthyer pergjigje qe lenda ime mund te zgjas prej 8 muajve deri ne 14 muaj me qe jam me kurorizim metha qe keshtu shkon jan te ndar ne grupe cilat nga sa muaj ,,ndersa me telefonu kam frik se thon qe esht me keq nese i bezdis…

    • Neta says:

     Mod ke frike qe i bezdis ose diqka tjeter sepse ata per ate pun jan, telefoni pyt kush eshte asistenti yt dhe merr numrin e tij dhe pyrt per gjithqka qe te intereson

   • kristo says:

    pershendetje desha tju tregoj qe une e kam marre kartelen per vjet po pres te shkoj ne suedi kto dite tek gruja.Mu shpejt mi kane dhane 4 muaj ama prova te forta me martese te regjistruar ne ne suedi dhe shqiperi.Ju keshilloj te mos aplikoni online por direkt ne ambasade.Ju uroj fat te gjitheve dhe bashkim sa me te shpejte

    • Neta says:

     Kristo urime u gezova shumr per ty . A mund te me ttegosh se kur kr marr pergjigjje pozitive dhe sa kohr pas aplikimit per kartel e ke marr kartelen?

     • Kristian says:

      Kam dhane intervisten dhe aplikimin ne tetor 2015 vendimi u mor ne fillim te shkurt it 2016 koha totale 4 muaj pastaj kam prit vetem nje jave per kartele dhe kam shku e kam marr ne shkup.Leje qendrimi 2 vjecare tani jam ne suedi .ishalla bashkim te shpejt.

   • lori says:

    Pershendetje. Do aplikoj per bashkim familjar dhe doja te dija dokumentat e nevojshem. A mund te me ndihmoni ju lutem

  • Fitimi says:

   Te paska pri fati deri qetu shum mir ty Gjani , une qe 4 muaj kam ber aplikim dhe qe 3 muaj ekam ky intervisten dhe ende sikan shkuar grues teme letrat mi plotsu.

  • .. says:

   A ka mundesi me me tregu qfar pytjesh behen gjat intervistes ne shkup ju lutem pasi qe e paske kry ti intervisten

 27. Neta says:

  Lajm shume i keq shpresoj te mos aprovohet ky ligj
  Migracioni deshiron ta rris kohen per aplikimet do behet prej 2 deri 3 vjet…

 28. Naim says:

  Jom naimi nga mitrovica ka qe 15 muj qe pres jam bashkim familjar me hala asnje pergjigjje nuk ka ajo thirr gati qdo dit vetem thojn prit te gjitha dokumentet jan ne rregull

 29. Mondi says:

  mrb ka njeri ne linje

 30. Mondi says:

  mrb

 31. Ola says:

  neta urime per ty bravo

  • Neta says:

   Flm shume ola shpresoj te gjith ne te marrin pergjigjje pozitive sa me shpejt..

  • kristo says:

   o ola sapo gjeta nje faqe ne facebook dhe grup te gjithe jane si puna jone po presi bashkimin familjar per ne suedi dhe me besoni ktu gjen pergjigje per gjithcka me mire se immigration swerket .Vetem muajin janar jane dhene 20 vendime pozitive koha mesatare e pritjes eshte rreth nje vit kshuqe flejeni mendjen se nje vit do prisni.Kerkoni ne facebook kete grupI
   väntan på familjen https://www.facebook.com/groups/607552706053504/

 32. neta says:

  Kristo nuk ishe kot ankesa
  Me kan kthyer pergjigjje nga gjygji kan then pasi qe tashme i plotsob kushtet dhe ke 18vjet dhe procesi vazhdon nga aty ku ka mbetur. Na dhan prap asistentin dhe pres pergjigjjen masi ta jap edhe i dashuri intervisten permes formularit, mbrenda 1-2muaj do jem ne suedii :)

 33. Ola says:

  normal bujar qe te llogaritet edhe koha para intervistes

 34. Ola says:

  une isha me 3 mujorshin ne suedi domethene para aplikimit te ri qe ja nisa nga e para vajte m me burin ne emigracion dua te rije gruaja ju tha disa muaj me mua po per car arsye te rije i tha si turiste u zu me fjale buri me sektorin e emigracionit i tha po ti po te ishe ne vendin tim nuk do doje te kishe gruan ju ini racista i tha kini mbushur sudine me sumaleze edhe nga iretria me sakate ju do ta ushqeni ju tha apo une e mbaj me buke pgum nje mije kruna per vizen gjithse ndenja 8 muaj dhashe edhe interviste ne sudi une nuk do vi turiste i thash asj te ceshtjes ne jemi bure e grua duam te jetojme bashke i thashe kthehu edhe apliko me tha nga e para po te isha shtatezane ose te isha e smure ma jepnin qe ne suedi

  • Neta says:

   Ahh mir sepse kam degjuar qe mund ta vizitosh si turiste te dashurin edhe nese je duke pritur per bashkim familjar, do bej ashtu nese me kthejn negativ.
   Ola me thuaj nese aplikoj per heren e dyt ata migracioni
   E marrin parasysh dhe me pak do pres
   Inshalla osht ashtu dhe pres me pak nga hera e kaluar nese prap aplikoj se po te pres prap 1vjet do ishte tmerr…

 35. Ola says:

  prite pergjigjen njehere neta ne qofte seta refuzojne apelin kerko vize turustike nuk ta mohojne kete te drejte besoj ri nje kohe ne i dashuri edhe nisja aplikimin nga e para sepse sa me shume kohe te kesh aq me mire eshte i shikojne ata ne e rfuzojme thone keta prap nga e para

 36. Ola says:

  pershendetje BUJAR ME ERDHI NE IMEL ME 7 janar e mori buri ne tele ambasaden dhe ma kane caktuar per me 10 shkurt

 37. Ola says:

  sepse ata ndonjehere japin edhe vendim te gabuar nje qe njifnja une aplikovi me bashkejetese edhe e kishin pytur ne intervju nga cila ane fle e kish vajtur negativi domethene ti nuk je cift me kete person nga cane fle nga e majta apo nga e djathta ata ishin vertet cift mbas refuzimeve bene martese aplikuan per ere te dyte nga e para edhe ketu e nje vit i mori letrat

  • Neta says:

   Ishalla do zoti dhe sa me shpejt shkon te i dashuri dhe bashkoheni,
   A shkon ti ola me viz turistike qe ta dergon dikush nga suedija atje te rrish ndonje muaj apo?

   • Neta says:

    A ka ndonje penges nese shkon atje si turiste nuk ndikon domethen ne lenden e bashkkt familjar??
    Pasi tme kthejn pergjigje nese eshte negative kam plan te aplikoj menjeher nga e para gjithashtu i dashuri im planifikon te me dergoj nje viz turistike shpresoj te ma pranojn , te pakten te shkoj te rri disa muaj te i dashuri e te vi prap te pres ndoshta nuk ka ndonje penges dhe me japin vizen..

  • Bujari says:

   Ola pershendetje urime qe te paska ardh ty per intervist a e ke caktu hala intervisten ne maqedoni per qfar date ta caktun edhe pergjigjja a vjen me shpejt tani pasi qe edhe te llogarite koha 9 muaj pritje tregom te lutem ntm

 38. Ola says:

  neta e dashur une tani qe meka dale intervista e kam apliki te ri nga e para pranda te kisha shkrojtur ty jam per ere te dyte po nga e para nga fillimi u doq aplikimi pare vajta prape ne sudi ne burri e shtyva tremujorcin ne emigracion kam prva shume qe ata i dine dhe me thane kthehu dhe apliko nga e para nese edhe ty po ta refuzuan apelin ishalla jo nese po them nisja aplikimin nga e para

 39. Ola says:

  i thiri buri para festave ne tele cpo beni kshu ju tha na ini lene mbas dore car do qe te thuash i thane ke te drejte jemi mbrapa me ceshtjet te kontrolloni imelin i thane se shume shpejt do ju vije pergjigja per intervju javen e pare mbas vitit te ri vertet pergjigja per intervju erdhi tani presim diten qe ta jap se jemi shkateruar nga nervat

  • Neta says:

   Urime ola u gezova shume per ty
   Mirpo spo kuptoi ti ende nuk ke ber intervist prej refuzimit ke 9muaj qe pret vetem per te ber intervist apo?
   Edhe une jam duke pritur pergjigjjen e ankeses prej 23dhjetorit shpresoj ksaj radhe te kem pergjigjje pozitive…

 40. Ola says:

  e bejme nga halli si per me shpejt ne fillim para shume kohesh onlajn me shpejt mbaronje pune fajin e kane kta qe punojne ne je ambasade sepse eshte lark nga shqipria der ne shkup

 41. Ola says:

  mirmbrema kristo edhe on lajn behet puna mua me erdhi intervista pergjigja mbas vitit te ri 9 muaj prita buri ma mbulli daten tani presim

 42. Timi says:

  Përshëndetje të gjithë e dashura e ime ka thirrur sod atje ikan than duhet me prit procedura shkon prej 8-21 muaj katastrof po shum edhe ikan than skinevoj më thirr na ju lajmrojm.Edhe shum vështirë me zan lidhjen ish.

  • Bujari says:

   Po a shum koka problem bre medet per ket viz bash nervoz me te ba a beson 2 vite me prit per nje viz qka asht teper asht teper

   • Timi says:

    Vërtet bujar kjo është katastrof më prit gjat por besoj qe masë shumti 1 vit nuk besoj qe shkon ma gjat por ata qashtu thonj …

    • Taki says:

     Jo timi vlla ata spo guten vlla qe 18 muje qe ham ne pritje edhe nja 2 muaj du me prite jo jo per ndryshe du mi lon krejt se koha po kalon kot

     • Neta says:

      Taki a mund ta di rastin tend si eshte mund te ndihmoj besoi me ndonje keshill??

     • Timi says:

      Po taki e vërtetë është por qysh ekam par unë të ju procedura ka shkuar ma ndryshe se ju keni pri për intervistë 9 muaj e në kem prit 1 muaj e një jav për intervistë e besoj se kt’u mundet me ndryshuar naj sen.

     • Timi says:

      Deshta më të pyt taki ai kan shkuar letrat mi mbushur të dashurës tuaj apo aekan thirrur në intervist qka poju thonj tash.

    • Bujari says:

     E si e ki ba aplikimin ti Timi online apo si une e kam na online me 27 shtator e ende nuk me kan kthy pergjigjje per intervist edhe te dashures time i kan ardh letrat mbas nje jave me plotesu nje pytesor e ka plotesu e tash jam ne pritje per intervist

     • Timi says:

      Bujar unë kam shkuar në Shkup ikam dorzu dokumentet dhe kam ber aplikimin kam prit për intervist 1 muj .Intervistën ekam kry që 1 muj e nje jav por tash jem në pritje.

  • Neta says:

   Mos u ndal telefono sa te mundesh sepse eshte fakt qe kur i ben me shum presion ata nxitojn me lenden tende. Nese e ka te veshtir e komunikoj le ti dergon mesazhe ata kthejn pergjigjje mbrenda 5dite. Gjithashtu mos u shqetso shum per at koh 21muaj do presesh me pak nese te gjitha dokumentat jan ne rregull ne muajin e 8-9 mas intervistes do kesh pergjigjje
   Te uroj fatt

   • Timi says:

    Faleminderit Neta shpresoj se ashtu do te behet por vetëm meju dergu sms së mi marr në lidhje problem besoj edhe unë së s’do te shkon gat qysh thojn ata.Të urojm fat edhe ne.

  • xaja says:

   Pershendetje te gjithve,e kam nje pyetje,nese dikush nga ju e din ndonje kurs te gjuhes suedeze i cili mbahet ne prishtin.

  • kristo says:

   Nuk e kuptoj pse keni apliku online me mire te shkosh direkt ne ambasade , po degjoj njerez qe kane apliku online e skane dhane interviste asigjo qe 9 muaj.Une per vete kam vepru kshu i kam shkru email ambasades se shkupit ma kane caktu terminin mas dy mujsh kam shku kam dhane interviste dhe aplikimin kam pagu 160 euro ne bank dhe kaq ishte.Mas dy mujsh fiks si dhashe intervisten i shkoj letra grus me plotesu e plotesoj ja nisi.Gjithsej u bane tre muaj qe pres por ama i kam kry tana vec me prit vendimin ju keni 9 muaj dhe skeni dhane interviste ala ata sju japin vendim pa marre interviste kjo kuptohet.I ka marre gruaja ne tel i kane thane se presin qe ta marrin landen ne dore .Tash spo di ca po bahet po te pakten e di se i kam kry te gjitha

   • xaja says:

    O’kristo intervista dhe marja e vendimit kan dallim…edhe pse vonojn ne marrjen e intervistes kjo nuk do te thot qe per ty marin vendim me shpejt.

   • Fitim says:

    Si pas jush Kristo cila esht procedura ma e mir online apo me shku ne shkup me apliku, dhe qeshtja e numrit që ekem atë lajmron aty naj sen më hy, apo vetëm kur të mirët vendimi të lajmrojn ?

  • Lona says:

   Deshta me put prej 8 deri ne 21 muaj prej kur aplikon apo pasi e ben interviaten pret 8-21 muaj ?

 43. Neta says:

  Me thoni ju lutem a dini ndonje gje rreth ankesave qe behen pas pergjigjjes negative per viz
  Kam apliki per bashkim familjar kam prit 10 muaj dhe me eshte kthy negativ pershkak qe kam qen 17vjet dhe ata nuk e pranoj, mirpo bera ankes dhe fiks 1muaj pas negativit kam mbushur 18,
  SI THONI JU A DO MARR PERGJIGJJE POZITIVE NGA ANKESA
  dhe me thoni a dini diqka rreth ankesav sa eshte e mundshme te marrin pergjigjje pozitive.. Jan ber 20dit nga dita qe kam derguar ankesem shpresoj te marr nje pergjigjje pozitive…

  • kristo says:

   ankesa eshte kot apelo per here te dyte personi ne suedi aplikon per here te dyte per ty

   • Neta says:

    Ashtu thua?
    A ke ndegjuar apo di ndonje rast rreth ankesave nese po me trego te lutem

    • kristo says:

     nuk duhet te besh ankesa nuk pin uje fare apliko per here te dyte bile si rregull masi te vjen negativi duhet ta besh aplikimin mas dy javesh ke te drejte 2 here e mira eshte me marr avokat , nje avokat i mire kryn pune shume me beso.

 44. Liri says:

  Ne qoft se ka mundesi mem ndihmu per me kqyr landen me numer ne cilin vend esht ma mir me hy ne ket vend apo ish edhe nje vend tjeter. http://www.migrationsverket.se/Privatpersoner.html

 45. Fitim says:

  Aka naj sen te re nga ju shok.

 46. Timi says:

  Përshëndetje shok deshta më ju pyt e dashura ime ka provu më thirr atje me pyt por ish problem mi marr në lidhje ata apo keni edhe ju problem kur te thirrni në migracioni verket mi marr në lidhje së unë intervistën ekam kry në shkup që 1 muj po hala skan lajmru as në telefon shtir mi zan në lidhje.

  • Bujari says:

   Ti ke tentu me i thirri ne suedi apo …! Me siguri duhet te provosh disa here se esht problem ti marresh e pa u ba 5 muj as mos tento ti thirresh ka persona qe presin me nga nje vit e hala skan ba sen

   • Timi says:

    Bujar e dashura e ime ka tentuar mi thirr po problem mi marr në lidhje së unë ekam kry intervistën në Shkup veq tash asaj ja jadergojn letrat mi mush ja e thirrin në intervist

    • Bujari says:

     Me siguri i dergojne leter por i nderuar kjo procedur shkon ngadale vetem durim duhet me pas

   • kristo says:

    mu mas dy mujsh mi ka shku letra grus ne suedi , 3 muaj kam qe kam dhene intervisten .I ka marr ne tel ajo ne suedi ndonjehere ndodh qe ka shume q e e marrin ne tel dhe del linje e zene.Gjithsesi ti je heret akoma kshuqe mos u merzit te kesh durim se zgjat i icik processi

    • Timi says:

     Por ku duhet me hy me kqyr landen me numrin qe ekem aesht ekomplikuar aty me hy.

     • kristo says:

      jo nuk eshte e veshtire hyr te adresa migration swerket dhe fut numrin pa vize as pa shkeputje dhe normal qe duhet te dish anglisht ose suedisht pa dit anglisht sben asigjo

  • kristo says:

   mu mas dy mujsh mi ka shku letra grus ne suedi , 3 muaj kam qe kam dhene intervisten .I ka marr ne tel ajo ne suedi ndonjehere ndodh qe ka shume q e e marrin ne tel dhe del linje e zene.Gjithsesi ti je heret akoma kshuqe mos u merzit te kesh durim se zgjat i icik processi

  • Neta says:

   Timi mund ta marr gruaja jote numrin e migracionit dhe ti shenoj nje mesazh me pytjet qe i ka dhe ata kthejn pergjigjje mrena 5dite perndryshe me telefonata eshte shume veshtir pershkak qe kan shum pun. Per ti telefonuar dhe per te pasur shanc qe ata ta hapin telefonin ju duhet te zgjoheni dhe te i therrisni ne ora 09:00 ather eshte shanca me e madhe qe ata ta hapin..
   Te uroj fat

   • Timi says:

    Faleminderit Neta shpresoj ti marrim vizat.Sod ka thirr e dashura mete vërtet ish koh ma e përshtatshme në mëngjes mi marr në lidhje por edhe kjo procedura më SMS meju dergu atyre të kthejnë përgjegjëje esht njohin si mi marr në lidhje a

  • Ermal says:

   I nderuar. Osht shum fshtir me kontaktu mirpo duhesh me prit. E dashura jote duhet me marr nje leter putsor osht si lloj interviste. Pas asej duhet tpritesh 4 jave per nje pergjigje. Por mvaret nganjeher vonojn , nuk mund te flasesh me ta nese nuk e ka marr lenden e juaj ndor ende asnje njeri qe punon aty . Te pershendes. Shpresoj sa me shpejt te merrni pergjigje

   • Timi says:

    Po inderuar shum vështir më kontaktuar me ata ish, por ende se kan marr landen time në dor Se frik ende që 1 muj e një jav ekam kry intervistën. Por pyetësorin a e dërgojn ata apo duhet ne me marr edhe me dergu.

    • Ermal says:

     Jojo ata mbas 2 ose 5 muajsh ja dergojn te dashures tende pastaj ajo duhet ta plotsoj at dokument , ja bejn te njejten intervist qe te kan bere ty. Me kontaktu mos kontakto sepse eshte ende heret , duhet te pritesh deri sa tja dergojn te dashures tende at. Pyetsor. Mvaret se kur ja dergojn. Munden pas 2 muaj. Pas 3 krejt mvaret se kur ta marrin lenden ne dor. Pasi ta marrin lenden ne dor duhet 4 jave te prisni deri sa t marrin Vendim . Mos u ber merak tani qe nuk jan duke pranuar asnje. Azilant suedia. Tani eshte me lehte. Te pershendes. Shprsoj qe shum shpejt te marrin vendim per ty .

     • Timi says:

      Faleminderit i nderuar shpresojmë se ashtu do te behet.Por ju ajeni tu prit edhe ju apo…

     • Ermal says:

      Po i nderuar un jam tu prit edhe 2 jav me mu kthy pergjigja. Mbas 5 muajsh te dashures. Migracioni ja ka dergu pytsorin. E ka plotsu edhe jau ka dergu tash i kan than ka mu marr vendimi. , nuk duhet tu telefononi shum her. Sepse kam degjuar e rrezikon lenden tuaj. Duhet te prisni. Pasi qe gruas tende ti vie pytsori ateher ka drejt tu telefonoi sa te doj. Te pershendes

     • Timi says:

      Si ekeni ber aplikimin ju i nderuar a për mes internetit apo jeni shkuar dyrek në Shkup , dhe ne intervist sekan thirrur hiq dhe qe sa koh jeni tu pritur ju të përshëndet dhe të uroj fat

     • Ermali says:

      I nderuar. Un kam aplikuar direkt ne ambasaden e Shkupit. Gruaja ime ju ka telefonuar vetem 1 her. Dhe ka thene qe ne ju therrasim. Mua nje i aferm ne suedi me ka thene qe mos me thirr shpesh here qe eshte me keq. Mbas 5 muajsh. I ka ardh pytsori. Gruas tende ka shum mundesi qe ti vjen pyetsori sepse tash nuk jan tu i thirr ne intervist. Vetem nese dyshojn e thirrin direkt ne intervist. Mos u bej merak. Jan tu u ber 6 muaj. Qe jam tu prit. Tash po pres edhe 2 jave. Te pershendes.

     • Timi says:

      Faleminderit inderuar, edhe unë si ju ekam ber aplikimin.Kam prit 1 muaj për intervistë tash që 1 muj e një jav ekam kry intervistën, tash po presum.Qeshtu Ikan than edhe të dashurës time na ju lajmrojm nuk keni nevojë më thirr. Vetëm procedura Ikan than qe shkon prej 8 – 21 muaj,por nuk besoj qe shkon ma larg se 1 vit por ata qeshtu thojn,të përshëndes.

     • Ermali says:

      Jo i nderuar nuk besoj qe te vonojn ty as nje vit se shpejti dot marrin vendimin per ty ne korrik ose ne shtator shkon ne suedi ti. Ti uroj gjitha te mirat.

     • Timi says:

      Faleminderit shum inderuar shpresoj sa ma shpejt ti marrim të gjithë. Në qoftë se ka naj sen tëre nga ti lajmro tana të përshëndes.

     • Ermali says:

      Gjithsesi do tiu njoftoj te gjithve. Te faleminderit edhe ty .shpresoj te na dalin te gjithve.. Ju pershendes

     • Timi says:

      O inderuar aka naj sen te re nga ti ?

 47. Bujari says:

  Pershendetje a ka ndonje pergjigjje nga ju qe po
  Priteni a jo

 48. Fitim says:

  DEshta meju pyt kur ti dërgon nusja letrat në migracioni verket kur ti plotson aduhet më dergu edhe foto të përbashkëta

  • kristo says:

   fotot dergohen vetem nese ti kerkojn ata mua mi kane kerkuar vetem kur kam dhene intervisten kurse grus ne suedi jo

  • kristo says:

   Mesa degjova nga nje shok qe banon ne sweden tha qe ata qe kane qe presin mbi tre muaj dhe kane dhene intervisten dhe i kane kryer te gjitha ka shume mundsi qe vendimi tju jepet nga mesi i janarit ose fundi i janarit 2016

 49. Nesa says:

  Hej taki Ishalla me shpres se para vitit te ri po bahet jo un skam apliku onlajn un jam kan ne shkup kam apliku edhe intervju jam kan ne ambasad nuk edi sjam shum e sigurt po onljan mos shkon pak ma gat un kam pas intervju mas ni muji masi kam apliku pse ty mas 9 muajve shum

 50. Ola says:

  gjerat kane ndryshuar Neta para tre vjetesh e mernje lejen e qendrimit per 3 muaj te dilte shpejt

 51. Ola says:

  kisha nje rast ne suedi nje shqiptar bashkejetonte me sudeze ishte azilkerkues ai edhe nuk kishin mbushur moshen qe te dy as ky as sudezja ai u refuzua azilkerkues me 3 negativa i kalovi ceshtja ne plici rinte i fshehur ne sudezja dr sa mbushen moshen te dy kalovi edhe nje kohe u kthye ne shqiperi aplikovi edhe i i mori letrat por priten der mbushen 18 vjet

 52. Ola says:

  po neta bej ftese rebjona lici ne fb

 53. Ola says:

  ishalla NETA nuk ta refuzojne apelin por mos u dorzo ne momentin qe ti ke mbush 18 duhet te ti japin edhe prap po te refuzuan nisja nga e para

  • neta says:

   ishalla ola te behen edhe ty sa me shpejt letrat se u lodhem ngat pritja kur mund ta kryejn punen per 1 ore pse e len me muaj…
   ne ankesen qe burri im ka shenuar eshte lutur qe te vazhdojm procesin sepse gruaja edhe pak mbush 18 vjet , tani me 23dhejtor burri im e dergon ankesen e kemi ber me ankesen me nje noter me disa autorizime sepse ashtu ishin ligjet.
   shpresoj te me vazhdojn procesin nga aty ku ka mbetur sepse nuk ka ndonje arsyje per te filluar prap me procesin e vizes ngaqe me 8janar i bej 18…
   a ke ndonje numer te kontaktojm me viber ose facebook?

 54. Ola says:

  pershendetje neta e kam lexuar rastin tend qe je refuzuar ngaqe nuk e kish mbush moshen tani qe ti ke mbush moshen munt te aplikosh nga e para sepse nuk eshte e vertete qe thon mbas dy vitesh une jam vete qe kam aplikuar per ere te dyte ngaqe kisha bere ngatresa me aplikimin tim edhe tani qe jam per ere te dyte nuk e bera ne koken time por emigracioni me tha te besh aplikim nga e para ndenja reth 8 muaj ne suedi ne buri e shtyva tre mujorshin ne e migracio n edhe e thashe problemin tim me burin qe ne nu jemi martuar per nje kohesisht por duam te kalojme jeten bashke me thane kthehu edhe apliko suksese neta edhe mos u dorzo

 55. Nesa says:

  Hej taki bash valla shum gjat po shkon bile me kon se bohet edhe pse po zgjat qekaq shum ska dert ama teper jam lodh tu prit ishalla ma shpejt po kryhet

  • Taki says:

   Po Nesa pritje eshte teper shume po inshallah na do zoti tash me na kry per vitin e ri po shka me thone kan dryshu pak ligjin me kta pritje dhe deshta me pyte ty aki apliku online apo direkt ne ambasad qe spriton ma skryjsh se une e kom apliku online mas 9 muajve e kom kry intervijun dhe jam ne pritje mbas interviju qe 8 muaj gjitha pritje qe17 muaj

 56. Nesa says:

  Kam apliku per viz para 13 muajve mas 1 muaji ekam pas intervjun kam bashkejtes me te dashurin para 1 muaji ai ka pas intervjun amunedet dikush mem tergu pas intvjus qe ka kry ai edhe sa zgjat deri te leshimi i vizes kam ndegjuar qe ka qe po presin edhe 2 vite

  • Taki says:

   Tung Nesa une qe 17 muajt tu prit besoj se kta migracionit spo gutet hiç dhe deri ne 21 muaj esht prijte inshallah sa ma shpejt na kryn pune se u shkatrum me sukses te gjitve qe jan ne pritje

 57. Ola says:

  pershendetje Kristo domethene kur aplikon online te vonojne me shume

  • neta says:

   hej olta te kan shenuar me posht ne nje koment qe ke bet per.mua a mund te me kthesh pergjigjje
   Neda

  • kristo says:

   jo ola sdo te thot gje njesoj eshte jane faktore te tjere rendsi 1ka qe te jete dokumentacioni ne rregull ti dergosh te gjitha dokumentat qe te kerkojn ata te mos mungoje asgje dhe 2 eshte me rendsi qe te kesh nje lidhje te gjate domethene te kesh bashkejetuar per shume kohe me bashkeshortin dhe te mos kesh expulsion ne sweden ose te jesh refuzuar te hysh ne sweden nese lidhja eshte e gjate atehere ata e besojne martesen dhe japin vendim shume shpejt

   • Ola says:

    pershendetje kristo normal martesen e kam ne regull ekspuls nuk kam por skemi mare as nje pergjigje per intervju vetem prisni thon desha te te pyes ter kete perjudhe qe jam ne shqiperi buri i ka mare ne tele edhe i ka pyet vazhdimisht qe munt te vije gruaja kemi nevoje per njeri tjetrin kemi mall ata i thoshin vazhdimish qe jo te prese aty tani shpejt para nje jave i ka pyet prape a munt te vije edhe ajo qe ka ceshtjen i tha po e mori prape per siguri edhe i tha qe ju me theshit me pare kshu tani mundet te vije per t6u siguruar edhe ajo i tha prap ne momentin qe do vije suedi duhet te na lajmoroni e pyeti edhe reth intervjuse do kohe i thane per ta thirur edhe po te ndodhet ne suedi i vjen ne imel pergjigja duhet te kontaktoje me ambasaden per te lene diten edhe oren edhe dicka tjeter kristo e kish pyetur qe sa munt te rije 3 muaj i kish thene nese ke mundesi me shkruaj te lutem edhe gezuar festat ishalla marc pergjigjen pozitive sa me shpejt

    • kristo says:

     mesa kuptova cdo gje ne rregull nese ata te kane thene mund te shkosh atehere ke te drejte te shkosh te rrish jo me shume se tre muaj se pastaj thyen rregullat e shengenit shume mire.Persa i perket interviews nuk e kuptoj pse te kane vonu ka q shume por eshte normale qe edhe mund te vonoje qe te therrasin per interwiew.Por mos ki merak se ata e gjejne menyre qe te lajmerojne kudo qe te jesh me email ose ty ose burrin.Shko e rri andej 3 muaj se qetesohesh dhe koha kalon .GEZUAR FESTAT EDHE TY ISHALLA SA ME SHPEJT.me shkruaj perseri nese ke ndonje pyetje tjeter rrespekte

 58. Ola says:

  te lumte goja Kristo ishalla te mbarojme sa me shpejt

  • kristo says:

   Ktu mund te shikoni se si funksionon procesi nga momenti si Aplikoni deri ne momentin qe merret vendimi ,kjo vlen per ata qe kane aplikuar ne ambasaden suedeze http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Moving-to-someone-in-Sweden/Processing-time.html

   • kristo says:

    e keni ne gjuhen angleze nese nuk dini anglisht merrni dike qe di anglisht ne kete faqe ju shpjegohet me skeme nga momenti kur ju jepni intervisten hapat qe merren me pas dhe sa mund te vonoje .Procedurat ndryshojn kur aplikoni direkt ne ambasade dhe kur aplikoni online . Nese ka pyetje me shkruani

    • Bujari says:

     Cila esht procedura me e lehte per vize psh une ne shtator e kam ba aplikimin onle e kam kontroll numer e deri ne sa shkon kjo procedur sipas kesaj skeme…?

     • kristo says:

      varet bujar cdo aplikim trajtohet ne menyre te vecante pra domethene njoh njerez qe per 3 muaj i ka dal , disave edhe 5 muaj ka shume faktor emigracioni suedez shikon nese martesa eshte e besueshme dhe jo fallso nese keni bashkejetu per shume kohe bashke eshte me e besueshme dhe ka me shume mundsi qe ata te japin letrat shpejt domethene sa me shume te keni prova qe keni nejt bashke ne shpi eshte me mire. Pra nuk duhet te merzitesh sepse dikujt i kane vonu 15 muaj nuk do te thot qe edhe ty do te vonojn aq cdo njeri trajtohet ndryshe

 59. Fisniki says:

  Deshta më ju pyt shok kur ti shkojm letrat mi mush të dashurës time në Suedi aja dërgojn edhe për mes postës së unë imell skam lan në Shkup veq numrin e telefonit të saj edhe për foto qysh duhet mi dergu ajo atje duhet mi rregullue
  fotot tana midergu për mes postës apo qysh shkon procedura .

  • kristo says:

   ambasada te cakton nje termin per interviste aty duhet te cosh foto te gjitha nese te mungon ndonje dokument qe ke harru me marr me vedi mund tiu dergosh me poste . po ne interviste duhet te shkosh personalisht se do te marrin ne pyetje .a I KE SHKRU AMBASADES per termin duhet ti shkruash email?

   • kristo says:

    kurse personi ne suedi i dergon me poste ndoshta edhe mund ta therrasin ne interviste por ti duhet ta japesh intervisten ne shkup maqedoni dhe aty duhet te marresh me vete te gjithe dokumentat qe ke dhe te pagusg duku te 170 euro ne tutunska bank ne afersi te ambasades ata nese kane ndonje gje lajmerojn personin ne suedi kshuqe mos u merzi edhe nese ske len email ata e gjejn menyren qe te kontaktojn por ti mund ti shkruash amabsades dhe ata te pergjigjen per cdo gje

    • Fisniki says:

     Kristo unë e kom kry intervistën në Shkup frik po deshta më pyt tash ja ishkojn letrat mi mush të dashurës në Suedi ja e thirrin në intervist edhe ate, po mas sa kohë duhet me thirr ajo atje mi pyt për letra edhe fotot aduhet edhe ajo atje mi dergu .

     • kristo says:

      Fisnik te dashures i shkon nje leter me 3 4 pyetje domethen e pysin a je dakord me marr burrin ne suedi dhe nje certificate martese ndoshta edhe se therrasin fare ne interviste grun atje vetem nese ata dyshojn ose eshte ndonje gje e paqarte qe nuk perputhet mes ju te dyve .Shpresoj qe te jem i qarte nese ke pytje tjera mos hezito te me pysesh

     • Fisniki says:

      Kristo deshta mete pyt kur ti dërgon nusja letrat në migracioni verket kur ti plotson aduhet më dergu edhe foto të përbashkëta

    • Samuel says:

     Pershendetje Kristo,des ha me te pyt se cfare letrash i kane shkuar gruas tende ne suedi mbas imtervistes?une kam 3 muaj qe e kam dhene intervisten dhe gruas nuk i ka shkuar asnje leter ne suedi me mbush,gruas tende i la shkuar me poste apo me email?

     • kristo says:

      Samuel i ka shku nje leter me poste kishte thjesht 3 4 pyetje e ka plotesu ajo dhe i kane lyp edhe nje certificate martese masi e ka plotesu ja ka nis me poste emigrazionit kaq

 60. Ola says:

  pershendetje kristjan sa kohe ke gjithse qe pret

  • kristo says:

   dy muj ola nuk e prisja kaq shpejt i kam dhene te gjithe interviste skam tjeter gje vec vendimin tani dhe me tha gruja ma merr mendja se do e japin shpejt sepse sjane duke pranu azilanta me .

   • kristo says:

    me date 15 tetor kam dhene interviste shenja gishtash dhe aplikim me 15 dhjetor para dy ditehs i ka shku letra grus ne suedi kaq ishte tani e kontrolloj ne internet i kam kry te gjitha ,Njof persona qe kane nje vit dhe sju ka shku letra ende

 61. Ola says:

  pacim fat te gjith qe presim

 62. Ola says:

  pershendetje neta nuk eshte e vertete qe mbas dy vitesh te aplikosh ti mbas refuzimit te pare buri tend ka te drejte te apeloje per ty dhe ne qofte se te refuzojne ne apel nisja nga e para per te aplikuar

  • neta says:

   buri im ka ber nje ankes shpresoj qe do te na hy ne pune ajo sepse kam qen fiks 1muj larg nga datlindja ime e 18. nese ata marrin ankesen dhe une jam 18 a thua do me japin shamc te vazhdoj procesin aty ku ka mbetur
   dhe me thuaj te lutem nese di ndonje gje rres ankesav sa pranohen pas refuzimit te vizes??

 63. Ola says:

  na kane shkateruar fare

  • Bujari says:

   EHh ola skem qa bajm keshtu duhet me prit

  • kristo says:

   sot i kishte shkuar letra gruas ne suedi per te plotesuar online fiks para dy muajsh kam dhene intervisten me dat 15 tetor kam dhene intervisten ne shkup dhe me 15 tetor sot i kishte shku lettra .shpresojme qe te jete lajm i mire dhe te na japin shpejt

   • Bujari says:

    po ti Kristo si ke apliku onl apo si edhe mbas sa kohe te kan caku intervisten , une e kam ba aplikimin online te dashures time i ka shku mbas 2 jave aplikimi edhe ende nuk kam pergj per intervist

    • kristo says:

     hapi i pare qe kam ba i kam shkru email ambasades se shkupit me kane caktu interviste mas dy mujsh qe ju kam shkru dhe aplikim ne nje dite domethene kam dhene intervisten dhe shenjet e gishtave per dy ore kam kry gjithcka kam ba pagesen ne tutusnka bank dhe kaq shume e lehte dje i kishte vajt letra grus suedeze nga imigracioni skam pune me tani vetem te pres per vendimin , por gruaja ime suedeze i ka marr ne tel shume here madje edhe ju ka bertit atyre te immigration swerket ndoshta prandaj e kane be shpejt.Kjo eshte menyra me e lehte direkt ne ambasade gjithsesi edhe ty do te therrasin ma merr mendja por ata sjapin vendimin pa te thirr ty ne interviste kujdes me datat mbaji mend kur jeni njoft bashke dhe sa em shume prova fotot letra qe vertetojne martesen se eshte e rregullt une 50 foto i kam cu ne inteviste

     • Bujari says:

      Faleminderit shum i nderuar per qdo informat , do te jemi ne kontakt ne qebesa edhe cafe do te pime midis suedije ne paqet ba zoti kysmet

     • kristo says:

      bujar te uroj te gjiohte te mirat vlla me gjithe qejf do ta pim kafen ne suedi

 64. Ola says:

  po KRISTJAN e drejte kjo qe shkruan po u e njene turpin keta po na cmendin sbesoj ne s nje vend te botes te ndodhe kjo ne momentin qe jam e martuar nuk te lene varesh nga keta ligje te pa pra as na kushtojne rendesi fare se car kuptojne me kete ndarje qe na bejne nuk e di presim presim deri kure nuk e di ku te dretohemi per ankese vetem prit prisni kete dine keta te ndajne kete kuptoj une jo te bashkojne

 65. Ola says:

  une mendoj qe po te kete aplikuar ai e si ta perdore shoku online numri i ka erdhur qe ne fillim po ska ditur car eshte

  • Kristian says:

   Na merziten me kete pritje me te vertete te pakten ta dime positive apo negative ,une 2 muaj kam qe kam dhene intervisten direkt tek ambasada e suedis ne shkup te gjithe i kam kry ne nje dite me martese me suedeze e kam dy muaj dhe ende nuk i ka shku letra gruas time ne suedi nuk kuptoj qe si ka shku letra asaj akoma Kush dreqin pret 24 muj kjo sesht normale dhe ste len as te shkosh per vizite atje.Me vjen cudi nje shokut tim vetem 3 muj i vonuan dhe i dolen letrat sambo e kishte ai bile ishte edhe me SHUME probleme ,Ne qe jemi te ndershem na vonojn nje jete.Turp Turp po cmendem fare.

   • neta says:

    JAM NGA MITROVICA KAM APLIKU PER VIZ ME SHKURT DHE KAM ER INTERVISTEN NE MARS DHE PERGJIGJA TASH ESHTE KTHYY NE KET MUAJ ESHT NEGATIV PER SHKAK QE UNE EDE JAM 17 MIRPO DHE MUJIN TJETER BEJ 18 FIKS 1 MUAJ PARA SE TA BEJ MOSHEN 18 ME ESHTE REFUZUAR ATA THON QE BURRI IM ESHTE MARTUAR ME FEMI DHE NUK BEN TE VINI PARA MOSHES MADHORE.
    ME TREGONI A DUHET TE APLIKOJ PRAP NGA E PARA SI HEREN E KALUAR JAM SHKATRRUAR NGA KJO PRITJE SI TE PRES DHE 1 VIT TJETER A KA NDONJE PERPARSI PER PRITJE AMO NDONJE GJE ME TREGONI JU LUTEM NESE KENI NDONJE INFORMAT RRETH KSAJ ME.TREGONI QFAR TE BEJ?????

    • elvis says:

     tani siq e dij une qe ne qofte se ta refuzojne 1 here duhet te aplikosh mbas 2 vjetesh ose ta vazhdosh proceduren me avokat privat …

     • elvis says:

      se ja paten refuzo nje shokut tim e i than tani duhet me apliku mbas 2 vjetesh ky mori avokat e tani e ka vazhdu proceduren e si kan kthy akoma pergjigje problem esht po ta refuzon 1 here

     • elvis says:

      ja peten refuzo nje shokut tim e i than qe duhet me apliku tani mbas 2 vjetesh per viz prap ky mori avokat e ankovi tani pritje esht po ta refuzon njeher problem esht …

     • neta says:

      me rastin e njejt si une domethen ????

    • Kristian says:

     Normal o neta po cili Shtet european te lejon te martohesh 17 vjec minoren me fal po ky eshte gabim yt

     • elvis says:

      ska rendesi si rasti jot apo tjeter po ne qofte se tgjithve ja refuzojne nje here duhet me apliku mbas 2 vjetesh per viz perseri ok

     • kristo says:

      jo o vlla kush that mas 2 vitesh nuk eshte e vertete mas dy javesh ta them un me siguri po tu refuzu ke te drejte te besh apel mas dy javesh personi qe jeton ne suedi

     • elvis says:

      nuk e di tani njonit ja refuzun e i than tani duhet me apliku mbas 2 vitesh ose merni avokat me apelu prap ky mori avokat e ka apelu tani pritje esht kshu mtha ai ….

     • elvis says:

      ato po ta refuzuan njeher mbrapa vetem negative te sjellin thuj mos ta refuzojne

 66. Ola says:

  pershendetje Bujar edhe une kur aplikova ma dhan numrin edhe zdinja si ta perdorja i mori buri ne tele edhe ja shpjeguan sa ere formon shifrat edhe e shikon ceshtjen akoma sesht mare nje vendim per rastin tuaj kshu del po pergjigja te vjen edhe ne imel di une se te gjitha nuk idime aplikojne me forma te ndryshme ishalla ti marim letrat sa me shpejt u lodhem me kete pritje

 67. Ola says:

  ose e fejura te mare emigracionin ne telefon ta pyese ata te thone qe si ta shikosh nga interneti eshte gje qe behet mos ki merak

  • Bujari says:

   Ola po si ky mbasi e ka jap intetvisten e ka marr kontrollnumrin une kete numer e kam marr masi kam apliku aty shkrun edhe data kur kam apliku a dmth se kur te na thirrin neve per intetvist mas nje kohe shum te shkurt na kthejn pergj keshtu po mendoj une …?

 68. Ola says:

  me ate numer do shikosh lenden nga interneti te ta shikoje ndonje qe di ose mer vesh er ps ere do a kontrolloje ceshtjen deri ku eshte jepja numrit

 69. Arsimi says:

  Deshta më pyt në qoftë se mundet mem ndihmuar naj kush unë jom kan në intervist në Shkup që 1 jav për bashkim familjar po makan dhan ni numër për më kqyre landen apo spoedi për qka përdorët qysh esht

 70. Ola says:

  aty meren me ter llojet e aplikimeve onlajn

 71. Ola says:

  alikacionin do shkosh ta besh angjsite e biletave ata te ndihmojne per ti mbushur po e ke fjalen per on lajn

 72. Ola says:

  ishalla o Bujar na cmenden sa me shpejt une ne 25 dhjetor mbush tete muaj akoma sme kane thirur per interviste

 73. Ola says:

  po ti ke mar ndonje pergjigje

 74. Ola says:

  mirmbrema asgje Bujar ne pritje jam

 75. Ola says:

  isha shum ne merak por per fat te mire thash me iken ter keto muaj ne pritje i mori ne tele dhe i thane mos ki merak se cdo gje eshte ne regull

  • Bujari says:

   Ola a ka ndonje pergjigjje nga ti hala apo ne pritje je ende

   • labi kosova jeme says:

    mue sot mken sjell pergjigjen pozitiv jom tepen i gzum vallai kjo a dit e veqont per mue faliminderojm zoten per ket dit veqant 1 vjet e kom prit vizen une e tash mdol tack migrationsverket …

    • Taki says:

     Per hajer shoki labi une qe e 17 muaj tu prite hala as nje pergjigje veç tu thojn dashurit time per shkak te azilantve esht pritje ma koh gjate e ty kaç kolaj per nje vjet pritje kan krye pune te madhe sukses inşallah sa shpejte te gjitve shka jena ne pritjee…

     • labi says:

      po de tgjith keni me i mare po duhet me durue vallai ty sta vanojne e shum tash besoj se kan me ti dhan shpejt kjo asht fat e gjitha ….

    • kristo says:

     o shok urime me behet qejfi po desha te pys pas sa kohesh masi ke aplikuar dhe dhene intervisten i ka shku formulari te dashures tende me e plotesu ne suedi te lutem me kthe pergjgije?

     • kristo says:

      si te del e shkruar kur fut numrin ne migration swerket?

     • labi says:

      Kom apliku online mos 5 mojve mko ordh imaili asaj i paten shku me plotsu mas 2 javesh nga internwti nga migracjoni e pata lon mas 2 mujve ma lon intervosten ato shkup e gjithsej mka shkue procedura 1 vjet

 76. Ola says:

  buri im kish bere nje gabim shkrimor kur kish mbush purtesorin kur i kish vajtur ne vend ta mbushte per mua e kish bere per veten e ti ngaqenuk i dinim mire dhe i vajti nje i mel 3 muaj para eshte bere nje gabim ti ke leje qenrimi me sa po kuptojme ne kjo eshte per gruan tende

 77. Ola says:

  po ti po te duash mer ambasaden ne tele ose e dashura te mare ne tele emigraciononin per siguri qe ky aplikacion me keto te dhena a eshte neregull

 78. Ola says:

  jo nuk ka gje

 79. Ola says:

  ne qofte se ti nuk ka nje imel e dashura tende pastaj ata munt ta kontaktojne o me tele o te dergojne leter me post

  • bujari says:

   dmth nuk prish pune se e kam vendos vetem emalin e te dashures aty me informojn per intervist shpreosj qe ti sa me shpejt te marresh vizen

 80. Ola says:

  nuk ka ndonje problem

 81. Ola says:

  edhe une e ap imelin e burit tim ska problem qe shikoj

 82. Ola says:

  dy imele i ke te hapura nje tendja edhe nje e te dashures tende po rendesi nuk ka nga i ke apur ti imelet nga cvent

 83. Ola says:

  gezohem

 84. Ola says:

  edhe imelin tend duhet ta kontrollosh perdite bujar per inervisten te shkruan kur do te vije momenti emigracioni ne imel kontakto me shkupin do maresh shkupin ne tele pastaj do te lene diten edhe daten oren e intervistes

  • bujari says:

   po une aty e kam bere vetem emailin e te dashures time besoj nuk ka ndonje problem edhe aty munden te me kthejne pergjigjje , une jam nga peja

 85. Ola says:

  nga je ti bujar

 86. Ola says:

  te shikojm tani per festat ndonje pergjigje

 87. Ola says:

  po i kam bere edhe une keto

 88. Ola says:

  bujar po skanimin e dekumentave e ke bere te pashaportave

  • bujari says:

   po per mu e ka ba e dashura ime aplikimin une ja kam dergu faqen e pare te pasaportes edhe qertifikaten qe sjam i martume ajo
   i ka bashkangjit ne aplikimi onle keto edhe i ka dergu po ti

 89. Ola says:

  varet tani Bujar zdime asgje vetem presim ata vetem kete dine te thone jemi te ngarkuar me pune po punojme te prisni vetem per te na lodhur

 90. Ola says:

  kur te mirni pergjigjen pozitive ju lutem na shkruani te dim edhene qe presim ishalla sa me shpejt te mirni pergjigje te gjith

 91. Ola says:

  eshte regjistruar aplikimi por per interviste sme ka erdhur pergjigje akoma i lashe 7 muaj vetem prisni thote emigracioni te shikojme ka momente qe dhe durimi me ka umbur fare sdi gje si do ver kjo pune

  • bujari says:

   ashtu edhe une e kam bere aplikimin online e te dashuris time i ka shku mbas 2 jave pytesori e ende ska pergj per intervist kur te na thirrin per intervist atehere a na vonojne shun pergjigjjen apo na kthejne ne kohe te shkurt

 92. Ola says:

  kam aplikuar on lajn nga interneti ne njezet e pese prill dhe burit i vajti pytesori ne njezet e gjashte prill pyetje si u njoftem kur jemi martuar a jemi martuar me vullnet te lire si mbajme lidhjen cfare planesh kemi per ne suedi e te ndryshme

 93. Ola says:

  festat po vine pse mos gezohemi te marim pergjigje ishalla do zoti i math ti marim vizat te gjth qe presim

 94. Ola says:

  kane keto procedurat te merzitshme shume koha shume egjat e pritjes te shkosh ne suedi nuk te lene se po e moren vesh prap nga e para i ka mare buri her pas here ne tele te prisni thone eshte 1 vit pritja der ne njevit egjysem varet i thone munt edhe me perpara na cmenden edhe qe thone shume me kuror me mire se bashkejetesa njesoj eshte as edhe nje ndryshim nuk ka procedurat duan detaje shume ne interviste argumenta shume foto une kam bere martese ne suedi e kam regjistruar edhe ne shqiperi ja dergova shkupit regjistrimin shkupi ja dergovi emigracionit ne suedi

  • kristo says:

   mas sa kohesh i ka shku burrit pyetsoru domethene kur e ke dhene intervisten u kam dy muaj qe e kam dhen po si ka shku peyetsori grus ala ajo eshte suedeze

 95. Ola says:

  po Taki i ka shkuar pyetesori mbas aplikimit tim eshte regjistruar ceshtja edhe ka pltesuar pytesorin buri tani presim 7 muaj ikemi len edhe presim

  • kristo says:

   pas sa kohesh masi ke dhene intervisten i ka shku pyetsori burrit? une kam gati 2 muaj e po qe kam dhene intevisten dhe bashkeshortes time suedeze nuk i ka shku peyetsoru akoma sa mund te vonojn thu lenda eshte rregjistru ne emigration swerket se e kam shiku online

 96. Ola says:

  une jam mer ere te dte qe kam aplikuar se eren e pare kishim bere gabim nuk ja kishim idene aplikimit dhe u refuzova brenda muajit prandaj taki une mendoj qe po te ishe refuzuar do ta kishin bere kohe me pere pac fat se na e nxine jeten ishalla te gjith qe jane ne pritje

  • bujari says:

   Ola po burrin tende a i ka shku nje pytetsor hala me plotesu edhe tek kontrollnumer qe e ki a te shkrun se kur je regj aty

 97. Ola says:

  Mirmebrema Taki une jam me kuror 7 muaj ne pritje akoma intervisten nuk kam dhen buri i mer njer ne jave ne tele vec te prisni thon kete dine lexova qe kishe shkruajtur qe ke 17 muaj ne pritje une mendoj qe po te ishe per tu refuzuar do refuzoshe shume me perpara e jo tani te uroj fat e sa me shpejt te maresh pergjigjen pozitive na kane smurur po i cojn procedurat shum gjate

  • Taki says:

   Paqem fat ola inshallah sa shpejti na i marin dore letrat e tona se u shkatruam edhe flm prej teje per pergjegjen time inshallah sa ma shpejte shkojm te vendi ne suedi…

 98. Ola says:

  eshte pritja e gjate na lodhen shum po cfare te bejme

  • Taki says:

   Ola qe sa kohe je tu prit vizen dha per qfare vize je tu prit aki mundesi mem shkrujte dhe inshalla sa ma shpejte bohet te gjithve vizat se na lodhen me kta viza un qe kjo muje te ardhshem bohet 17 muaj tu e prite krejt e kam krye veq jam ne pritje pergjigje dhe inshallah do zoti ma japin nuk refuzojn…

 99. Ola says:

  sma mer mendja tini qe e dashura jote nuk punon te nxjerin problem se sa suedeze qe spunojne edhe jan ne asistence duhet ti ndalojne te bashkejetojne

 100. Ola says:

  pershendetje te gjithve durim vetem durim cfare te bejme jemi ne dore te emigracionit na kane shkateruar nga nervat

 101. Tinni says:

  Edhe qe 16 muaj jam duke pritur , edhe qe 10 muaj a me teper landen e ka marr ne dor nje administratore aty ne migracion mirpo asgje deri tash nuk ka ndodh, ndoshta edhe 2 muj nuk vonohet me shum? A prish pun nese e dashura nuk punon atje , banes ka mirpo nuk punon eshte ne social? Spo di ?

 102. Taki says:

  Qe 16 muaj tu e prit vize halla nuk ka as nje lajm…

 103. Rexhep says:

  Na Lodhen Be Me Kta Viza Qe 14 Muj Po Pres Per Nje Vize Ende Ska Pergjigje cncnccn Po Miren me Kto Siriant Tani

  • emiri says:

   in shaa Allah sta vanojn vizen mashum

   • Taki says:

    Pershendetje o Emir deshta me informu mas sa kohe
    ki marre pergjegje per vizen tonde aki mundesi me mi shkrujt dhe per qfare vize eki apliku nese ki mundesi shkruaj

    • emiri says:

     po une per viz familjare edhe mas 12 muajve mekan dhan vizen tash ekam ne gjep

     • Rexho says:

      Egzofsh In Sha Allah Ja Shef Hajrin Po edhe une Vize Familijare Por Zdi Cka u Ba a Ndoshta Me Kto Siriant Miren Tash

   • Jeton says:

    Emir i nderuar si je a je mir si po kalon shpresoj te jesh mir ti dhe familja juaj pash qe ti veq ke marr visen dhe te uroj lumturi me nusen tuaj ,nese ben te me informosh se qfar dokumentesh nevoiten per te aplikuar per vis per bashkim familjar dhe a nevoitet edhe vulosja me vula apostile apo si qendron puna me respekt sinqerisht nga ana ime .

 104. bujari says:

  Pershendetje une Aplikimin e kam ba online me 27 shtator te dashures time mbas 2 jave i ka shku nje pytesor me plotsu pytje rreth meje si jem njoft e pytje te ndryshe , por kur kam thirr me caktu termin per intervist ne maqedoni me kan thene megrosvarge te kthen pergjigjgje qe duhet te kontaktosh ambasaden per te ber termin e pasi te na thirrish ne mbas 2 jave ta caktojm por ende asje pergjigjje nuk me kane kthy as mua as te dashures time , se une ne aplikacion e kam shenu vetem emailin e te dashures , si shkon tash kjo pocedur a munesh mem tregu i nderuar …?

 105. Ola says:

  pacim fatin e emirit edhe ne qe jemi te gjith ne pritje

 106. Ola says:

  po na prishin pune keta te sirise ju kushtojne vemendje edhe ne na kane lene mbas dore

  • emiri says:

   jo ola nuk ka te bej me te siris se pote kishte te bente mete siris nuk dote me dalte as mu viza po ska te bej mete siris mos u bej merak po vetum vanon deri te merr nje asistent landen tane ne dor

 107. Ola says:

  urimeeeeeeeeeeeeee emir urime me behet qefi na triq edhe ne qe jemi ne pritje kemben

 108. Ola says:

  mua akoma nuk me kane thirur per intervisten i kish mar buri ne tel te presesh i kish thene

 109. Ola says:

  mirmbrema o kristjan po pse nuk ta gjej dot fb une ty nuk te del

 110. Ola says:

  mirmbrema a eshte ndonje ne linje

 111. Ola says:

  kristian aje ne linje

 112. Ola says:

  mirmbrema a eshte njeri ne linje

 113. Ola says:

  ishalla te gjith qe jane ne pritje ti marin se na e kane nxire jeten

  • kristo says:

   Per cdo person qe ka paqartesi apo ka nevoje te pyese si duhet te veproni me letra per bashkim familjar mos te hezitoje te me shkruaje dhe do te jem i gatshem tiu ndihmoj me shkruani ne adrese email kristianrroku@gmail.com ose adrese facebook Kristian Rroku kam nje foto tiger ne cover . ju mirepres

   • samuel says:

    pershendetje,desha me te pyt a ke dhene shenjat e gishtave ne ambasade kur ke bere intervisten?se mua me Thane qe ne qe kemi te drejte me leviz pa viza,mund ta marim vizen edhe atje ne suedi.po desha me te pyt a te kane thene ty te njejten gje?

    • kristo says:

     po shenjat e gishtave duhet ti japesh sesben dhe te fotografohesh dhe nuk merr vize po merr direkt karte leje qendrimit te pakten 2 vjecare.

     • kristo says:

      une kam dhene intervisten ne shkup te maqedonise dhe duhet tiu shkruash per te lene takim duhett ta besh shpejt sepse mund te ta caktojn mas tre muajsh kshu qe mos humb kohe kot pasi te japesh intervisten mund te duhet te presesh shume kohe

     • bujari says:

      Pershendetje une Aplikimin e kam ba online me 27 shtator te dashures time mbas 2 jave i ka shku nje pytesor me plotsu pytje rreth meje si jem njoft e pytje te ndryshe , por kur kam thirr me caktu termin per intervist ne maqedoni me kan thene megrosvarge te kthen pergjigjgje qe duhet te kontaktosh ambasaden per te ber termin e pasi te na thirrish ne mbas 2 jave ta caktojm por ende asje pergjigjje nuk me kane kthy as mua as te dashures time , se une ne aplikacion e kam shenu vetem emailin e te dashures , si shkon tash kjo pocedur a munesh mem tregu i nderuar …?

     • Samuel says:

      Po Mua Me Thane Qe Mqs Jam I Republikes Se Shqiperi DHE Ne mundemi Me Leviz Pa Viss, Me Thane Qe Ke Te drejt Me E Mar Ate karten Edhe ne suedi ku mund te fotografohesh dhe te japesh shenjat e gishtave ne skateverket, pas i vendimi te jet positiv? Te kane thene ty te njejten gje?

     • kristo says:

      une i kam dhene shenjat e gishtave diten e pare qe bere intervisten dhe me kane fotografuar

 114. Ola says:

  a esht njeri ne linje ju lutem

  • Kristian says:

   Me shkruaj ne kete adrese email kristianrroku@gmail.com edhe une si ti jam ndoshta te vij ne ndihme

   • rroku says:

    ose ne adrese facebook Kristian Rroku me nje foto tiger ne cover nese ke nevoje per ndihme do jem i gatshem te te pergjigjem per cdo lloj peyetje qe ke

   • rroku says:

    Per cdo person qe ka paqartesi apo ka nevoje te pyese si duhet te veproni me letra per bashkim familjar mos te hezitoje te me shkruaje dhe do te jem i gatshem tiu ndihmoj me shkruani ne adrese email kristianrroku@gmail.com ose adrese facebook Kristian Rroku kam nje foto tiger ne cover . ju mirepres

   • kristo says:

    Per cdo person qe ka paqartesi apo ka nevoje te pyese si duhet te veproni me letra per bashkim familjar mos te hezitoje te me shkruaje dhe do te jem i gatshem tiu ndihmoj me shkruani ne adrese email kristianrroku@gmail.com ose adrese facebook Kristian Rroku kam nje foto tiger ne cover . ju mirepres

 115. Ola says:

  shkova prape ne suedi ndenja 7 muaj u ankova me burin ne emigracion tham qe po na diskriminoni si dinim procedurat per kete gje juve duet te na refuzoni as e kini mare mundimin njere ju thame te vini per kontroll pa ditur ne diten do ishte nder per ne

 116. Ola says:

  eshte era e dyte qe kam aplikuar eren e par me refuzuan per arsye i kisha bere gabim letrat nuk ja kishim idene as as une e as buri tani per ere te dyte nuk e di cfat do kemi

 117. Ola says:

  Per car arsye po na vonojne kaq shume ?Jam ne muajin e shtate te pritjes ,dhe akoma nuk me kan thirur per intervisten.

 118. Ola says:

  mirmbrema te gjithve faleminderit emir qe me kishe shkrojtur na kane nxire jeten me dokumentat sikur do na japin vize per ne hene

 119. Tinni says:

  Pershendetje, une kam aplikuar qe 15 muaj , landa me eshte regjistruar ne migracion pas 5-6 muaj pasi kam aplikuar dmth me daten kur kam aplikuar, deshta te di nese ka qen landa per refuzim do ma kishin refuzuar menjeher dhe nuk do te ma kishin regjistruar landen, pra une po mendoj qe nuk do te me kishin mbajtur keshtu “peng” qe 15 muaj dhe te ma refuzojn pas kaq shum kohe pritje, po mendoj keshtu se po ma kana valla haha po a ka ndokush ndonje pergjigjje qe te me tregoj qe a ka mundesi me u refuzu viza pas kaq shum kohe pritje? Te dashures nuk i ka ardh asnje leter me mbush ende.me mujt me dit qe nuk me refuzohet kisha prit me vullnet edhe 3-4-5 muj , sepse oshte shume katastrof me u refuzu pas shum mujve pritje. Nese ka dikush ndonje informacion ma te sakt flm.

  • ermal says:

   o i nderuar thuaj te fejuares tende le ti merr le ti nxjerr dokumentat e migracionit edhe le ti mbush vet. edhe i qon atje ne migracion ne suedi vetem keshtu munet me bo diqka se ka shum pritje t gjata ne suedi kan ardh shum refugjat gjithq t mirat ju pershendes

 120. rroku says:

  Persh vllezer dhe motra .. kisha nje pyetje per ju Jam nga shqiperia martuar me nje suedeze e kemi bere martesen atje ne suedi bile e kam rregjistrue martesen edhe ne shqiperi e kam dhene intervisten para 15 ditesh i cova edhe foto me partneren qe kemi bere ne shpi dhe dokumentacioni qe me kerkuan ishte ok gjithashtu edhe u tregova i sinqerte i tregova vetem te verteten jo genjeshtra.Ajo eshte 39 kurse une jam 25 vjec kalun 15 dite e di qe shte shpejt asaj nuk i ka shku letra akoma desha te di sa mund te vonojn se kur po lexoj komentet ktu po me hin frika edhe ai i shikojn precedentat penal ne shtetet e tjera. faleminderit. suksese

  • emiri says:

   deri ne 6 muj mase shumti ndersa deri ne dy muaj prej dy jave deri ne dy muaj vanon procedura

   • bujari says:

    Emir une qe 1 muje e kam ba aplikimim por asnje pergjigjje ende nuk me kan kthy as mu as tr dashures time se une aty e kam cek vete emailim e te dashures dhe ende nuk kan kthyer asnje pergjigjje , mos munet me prish pune diqka se ajo e ka ba aplikimin ne emer timin nga suedija se suedisht esht bere aplikimi.

   • D.T.V says:

    Ermir ckemi , tkam pa qe je aktiv tek ky chat tlutem o vlla a me gjem nje zgjidhje ,un du me apliku online dhe nuk di si bahet ,shpresoj tme japesh naj ide pozitive naten

 121. loriku says:

  Pershendetje deshta me ju pyt aka kurse te gjuhes Suedeze ne Kosov aedin naj kush mumtregu..

 122. luli says:

  Pershendetje ju lutem nese e din dikush, une kam aplikuar per vize pune dhe dua te di sa do te zgjat procedura.sa duhet te pres!!!!!!!!!

 123. Fisnik says:

  Deshta me pyt qfar dokumente umduhen per meshku me ba termin ne shkup per viz bashkim familjar (sambo) ne qoft se mundet mumtregu dikush.

 124. Fitim says:

  Pershendetje deshta meju pyt per bashkim familjar kamshku te zyra e Suedis ne Prishtin ata midhan do aplikacione mi mush dhe than qe duhet me thirr ne Shkup me ba termin ja permes imeles po amunet dikush muntregu aesht ma mir me thirr aper mes imeles me ba termin aesht ma mir meshku dyrek ne Shkup me ba termin.

  • bujari says:

   Fitim menyra me e mir esht Aplikimi me u ba Online e pastaj i kontakoton ambasaden suedeze ne Shkup , mundesh ne email ose edhe ne tel nuk kerkojn ndonje informat shtese edhe nese shkon atje direkt.

   • Fitim says:

    Flm Bujar po qush duhet meba aplikimin online aedin naj kush mimush .

    • rroku says:

     Persh vllezer dhe motra .. kisha nje pyetje per ju Jam nga shqiperia martuar me nje suedeze e kemi bere martesen atje ne suedi bile e kam rregjistrue martesen edhe ne shqiperi e kam dhene intervisten para 15 ditesh i cova edhe foto me partneren qe kemi bere ne shpi dhe dokumentacioni qe me kerkuan ishte ok gjithashtu edhe u tregova i sinqerte i tregova vetem te verteten jo genjeshtra.Ajo eshte 39 kurse une jam 25 vjec kalun 15 dite e di qe shte shpejt asaj nuk i ka shku letra akoma desha te di sa mund te vonojn se kur po lexoj komentet ktu po me hin frika edhe ai i shikojn precedentat penal ne shtetet e tjera. faleminderit. suksese

 125. dafina says:

  Pershendetje .! a mundet mem tregu dikush se si duhet me lan ni termin per Viz turistike ne suedi .? edhe qfar dokumenta duhet mi ba ?
  falimnderit per mirkuptim

  • Vushtrriasi says:

   i thirr ambasaden e suedis ne shkup ata ta caktojn terminin dikun rreth 10 dite te bjen me prit nanes tem ja kom qu garanxioni per 15 dit ja kan kthy pergjigjen pozitive ishalla ta lshojn edhe ty

   • dafina says:

    falimnderit shume , shpresoj qe te kalon bukur .

    a din qfar dokomentash i ka pas dergu ne ambasad .!

 126. bujari says:

  pershendetje e kam ba aplikimin por me ka ndimu e dashura ime nga suedija e kam dergu direkt ne migrosvarget edhe ju kam shkru ambasades ne maqedoni per termin per intervist ata me kan then se migrosverger duhet mem njoftu mu se duhet me thirr me ba intervisten ne shkup mbas 2 jave mbasi te thirri si shkon kjo procedur ndonjeri a e ka ba ne kete menyr me tregoni ju lutem

  • emiri says:

   po zotri bujar tash te vjen letra prej atjehit edhe e i shkrun se me cilen dat tekan than migrashenverket i shkrun ambasades

   • bujari says:

    dmth mua me vjen letra kur me shku ne intervist apo … deri ne sa koh shkon kjo procedur kshtu

    • emiri says:

     2 jav deri ne dy ose 3 muaj mase shumti tash sedi saktesisht

     • bujari says:

      faleminderi shumm i Nderuar per informat , po edhe te dashures time i shkon me plotesu nje aplikacion tani keshtu me ka than ajo , athere kur ma pranojne kerkesen une duhet me i thirre ne ambasad per me caktu terminin per intervist e mas 2 jave ma caktoj pasi te ju telefonoj , keshtu mendoj qe shkon apo …?

     • emiri says:

      Nuk e di qysh ki apliku ti ama qysh thojn ata vepro

     • bujari says:

      une qe 1 muje e kam ba aplikimim por asnje pergjigjje ende nuk me kan kthy as mu as tr dashures time se une aty e kam cek vete emailim e te dashures dhe ende nuk kan kthyer asnje pergjigjje , mos munet me prish pune diqka se ajo e ka ba aplikimin ne emer timin nga suedija se suedisht esht bere aplikimi.

    • dafina says:

     um fal burim , qysh mundem me la ni termin per viz turistike ?

 127. dafina says:

  Pershendetje .! a mundet mem tregu dikush se si duhet me lan ni termin per Viz turistike ne suedi .? edhe qfar dokumenta duhet mi ba ?
  falimnderit per mirkuptim

 128. timi says:

  Deshta me ju pyt ne qoft se edin naj kush .Ne qoft se eki ndales ne suedi per 2 vjet per shkat te azilit qe kem nejt ne te zez adon me than qe edhe me desht mete marr femna ne suedi eki ndales apo abjen posht ndalesa ne qoft se edin dikush mumtregu.

 129. Lumee says:

  Pershendetje jam nga Presheva

  • emiri says:

   me vjen mir qe je shqipetare nga presheva e aekeni dhan interviujajat ti lumme me burrin tan

   • Lumee says:

    Po un e Kom dhon intervisten qe 3 muj ndersa burri jem e ka dhon qe 2 muj

    • emiri says:

     tash qka po ju thojn lumme ajav kan dhan ma naj pergjigje se une qe ni vjet po pres hala skam kurgja mekan than se tash ne vjesht po zoti edin mase miri

     • Lumee says:

      me kontroll numrin hina n migracion eh prom ska pas asnji vendim eh sod e kan thirr burrin tem I kan thon qe vendimi u mar mirpo kan thon smujtmu me Ju tregu permes telefonit ose ja dergojm me post vendimin ose ju duhet te vini n migracion..a ka dikush men tregu qka o tu ndodh se Jena bo merak

     • emiri says:

      te paska dal viza urime lumme sa shpejt

     • Lumee says:

      Nese sosht dishka n rregull a ish mar vendimi a Jo se ata I kan thon u mar vendimi edhe duhesh me thirr n telefon n migracion nese nuk tvje letra me post..nese mungon Deni dokument a t thojn diqka tjeter apo thojn qe u mar vendimi sepse spom besohet qe qaq shpejt viza u bo

     • emiri says:

      po me pas pas nevoj per dokoment ikish than ne telefon ska nevoj me shku ky atje meja qu ekish qu me post po masi asht ashtu nashti mos e thirrin me mor ne pytje mashum ose diqka ama zakonisht asht qe del viza edhe njeher urime in shaa Allah ki jet te lumtur

     • lumee says:

      Skena asnji informacion por gjithsesi Falemnderit shum pi ty

     • emiri says:

      au shku burri yt hala atje ne migrashonverket lumme

     • Lumee says:

      I ka ardh letra me post po n at letter ish negativi se Po shkrujke qe sekom dhon gishtin edhe fotografi si kom qu foto t pasaportit..mirpo kur jom kon un n intervist man than qe nuk duhen fotot

     • emiri says:

      qka me ba shtine tash persdyti apet apliko zoti ta lehtesoft in shaa Allah ki sukses herave tjera po duhet mej pas 5 ose 6 foto me veti si deshmi se je dal me burrin tan masi ta jepsh intviun duhet me hi mej dhan gishtat aty edhe kryhet

     • emiri says:

      thuj burrit tan leti thirr atje letju tregon se tekan than se ski nevoj mej dhan gishtat lumme

     • antonio says:

      pershendetje.edhe une kur e kam dhene intervisten me kane qe nuk ke nevoje me dhone foto edhe shenjat e gishtave,per shkak se une kam qene me perpara ne azil ne suedi me perpara…po ti ke qene me perpara azil ne suedi?a ka problem qe nuk i kam dhon fotot edhe shenjat e gishtave ne ambasade?

     • emiri says:

      zotri antonjo edhe ty mundet mete than si kesaj motres lummes qe ikan than seka dhan gishtat

   • antonio says:

    po mua me kane thene qe mqs ke qene ne azil me perpara ne suedi,nuk ka nevoj me i dhon gishtat ktu se migracjoni i ka ato shenjat e gishtave te tua atje

  • antonio says:

   pershendetje. me vjen shume keq qe ta paskan rrefuzu aplikin,ishallah shpresoj qe ta pranojn dhe te bashkohesh sa me shpejt me bashkshortin. edhe une kur e kam dhene intervisten me kane thene qe nuk ke nevoje me dhone foto edhe shenjat e gishtave,per shkak se une kam qene me perpara ne azil ne suedi me perpara…po ti ke qene me perpara azil ne suedi?a ka problem qe edhe nuk i kam dhon foton edhe shenjat e gishtave ne ambasade?une atje kam dhene vetem foto te miat me bashkshorten po jo foto te vogla pashaporte…

  • antonio says:

   pershendetje. me vjen shume keq qe ta paskan rrefuzu aplikin,ishallah shpresoj qe ta pranojn dhe te bashkohesh sa me shpejt me bashkshortin. edhe une kur e kam dhene intervisten me kane thene qe nuk ke nevoje me dhone foto edhe shenjat e gishtave,per shkak se une kam qene me perpara ne azil ne suedi …po ti ke qene me perpara azil ne suedi?

 130. Ana says:

  Pershendetje nese dikush din mem tregu a osht dasht me mar vula apostile apo kjo nuk osht e nevojshme ne suedi pres pergjigjje

 131. genti says:

  Amunet dikush mem ndihmu aesht ma mir me apliku online prej Kosoves apo meshku me apliku ne Shkup

  • emiri says:

   shkrujav abasades se suedis nje leter me imell edhe ata ta kallxoj daten kur me shku me dhan interviun njejta asht ama mamir shko atje ne shkup

 132. Bina says:

  Pershendetje
  Jam e martuar kam ber aplikim per bashkim familjar prej ne janar te 2015 , ende as nje pergjigjje burri telefonon atje dhe gjithmone vetem pritje se kuptoj pse keshtu askush ende si ka marr ne dor dokomentat …9 muj pritje dhe asgje :(

  • emiri says:

   Po bina munet metu vanu deri ne 18 muaj

   • adelina says:

    Emir a ka lidhje naj qka kur te dhash interviun nese nuk ma perserisin qata qka kam fol ne ambasad me lexu qata qka e kan shkru

    • emiri says:

     jo ska kurgja ama duhesh me pas kujdes edhe me majt men shka po thu kur te vetin

     • adelina says:

      Shum flm per pergjigjje

     • emiri says:

      kur e pate interviun ti e nderuara adelina

     • adelina says:

      Un e kam ne tetor po ni shoqe e jemja u kon neintervist e mtha qe pasi e kom mbaru mthan a don me ta lexu qka ke than tha i thash jo e ish bo marak pse sju ka than po lexonma e qata te pyta ty a tka ardh naj qka a hale tu prit edhe qysh po mujn me dit nese e kan marr landen ku pe kqyrni ju edhe qysh duhet

     • emiri says:

      kur ta krysh ti interviun adelina i shkon burrit tan letra me dhan inteviun ne qate leter asht nje numer ku munesh me kqyr ne vebfaqe te migrashonverkit se aekan mor vendimin ajo po mamir asht burri yt mej thirr atje ne telefon migrashonverkit

     • adelina says:

      Aha ok flm shum per pergjigjje

     • emiri says:

      mirdita adelin ake shku hala me dhan interviun

     • Adelina says:

      Po e kom kry ka ti a ka naj qka a hale je tu prit e kryva po tash ku me dit sa e zgjasin na myten kshtu kaq larg pe zgjatshin

     • emiri says:

      po po qka me ba veq shnosh urime edhe suksese adelin tash sa ma shpejt in shaa Allah te del viza

   • Adelina says:

    Flm ishnshallah edhe ty e tgjithve qe presin sa ma shpejt

    • emiri says:

     aemore naj lajm per viz oj adelina mua ma dhan vizen

     • adelina says:

      Urime sa kom dasht me te shkru me te vet a e morre i kan shku letrat per intervju tash ku me dit sa koh shkon duhet me prit

     • adelina says:

      Qysh ke pas apliku ti online a

     • emiri says:

      jo keshtu jam shku ne ambasad me nusen bashk edhe qate dit nusja nje muj perpara maka ba terminin edhe jemi shku bashk e mas dy jave qe u shku aja ika shku letra per interviu e tash me dul

     • adelina says:

      Mir shum veq katastrof po me duket tash me prit ku me dit sa shkon po qka me ba po presin krejt suksese ty

     • emiri says:

      jo ska metu vanu shum adeelin mos u tut mashum se 1 vjet nuk ta vanojn in shaa Allah

     • adelina says:

      Hahaha boll vjeti i gjat po esht shnosh duhet me prit tash qka me bo njejt per tgjith

     • emiri says:

      ose nese don me shku ma shpejt tek burri yt bane nje bebush te bukur edhe me lejen e zotit ki me shku ma shpejt

 133. Ola says:

  prsh doja te pyesja reth aplikimit per leje qendrimi ne suedi kush mund e me ndihmoje te pergjigjet

  • Ola says:

   ju lutem a eshte njeri qe munt te me ndihmoje te pyes reth letrave am aplikuar on line qe 5 muaj jam ne pritje po pardie burit tim ne suedi i kish erth ne imeli tij kur ka mbushur formularin ne vent ta bente per mua e ka mush per vete edhe i kan kthy pergjigje qe eshte bere nje gabim shkrimor ti ke leje ne suedi kjo eshte per gruan edhe jam ne erak shum ju lutem nese ndonjeri lexon me ktheni pergjigje

 134. Lumee says:

  Po more mkan than zguxon me ardh ne suedi deri kur tme thojn ata se un kam psosh biometrik muj me shku e mkan thon sguzon mu qen ne suedi

  • emiri says:

   e cilit shtet je ti lume se te kan than se sban me shku pate dal viza

   • Lumee says:

    Jam nga Presheva gjindet n Serbi
    Qe 3 muj e kom kry intervisten ende ska Asgje
    Kur po thirr personi n telefon n suedi spo ja kapin telefonin vetem se sekretaresha po ja lyp 4 shifrat e tani pi thot landa juv hala ska asistent

 135. Lumee says:

  A di dikush mem tregu per ne suedi qe 3 muj e kom kry intervjun dhe hala skom mar informacion.a di dikush rreth ksaj pytje diqka nese kini mundsi mem ndihmu.

  • emiri says:

   nuk ta kan ndalu po duhet me prit deri ne 18 muaj asht pritja per viz po ka mundesi edhe ma heret e nderuara lumee

   • Ola says:

    ju lutem a eshte njeri qe munt te me ndihmoje te pyes reth letrave am aplikuar on line qe 5 muaj jam ne pritje po pardie burit tim ne suedi i kish erth ne imeli tij kur ka mbushur formularin ne vent ta bente per mua e ka mush per vete edhe i kan kthy pergjigje qe eshte bere nje gabim shkrimor ti ke leje ne suedi kjo eshte per gruan edhe jam ne erak shum ju lutem nese ndonjeri lexon me ktheni pergjigje

    • emiri says:

     ani de ola tash e rregullon burri yt atje edhe masi ta jep ai interviun per ty duhet me prit deri te morin vendim tash veq sate rregullon burri yt aty gabimin

 136. Lumee says:

  Hej aka najkush qe me tregon per cka makan ndalu mu suedin

 137. Lumee says:

  Jo linda gabim e ki se ata e thirrin burrin tond ne tel ci ka najsen aty osht kur te mungon doni dokument te shkrujn

 138. Lumee says:

  P.sh juve gjithve mu edhe makan ndalu suedin ter sat mar pergjygje nga suedia qe 3 muj ekam dhan intervjun hala sen ska

 139. Lenti says:

  Un qe 5 muj

 140. Lenti says:

  Kam lshu viz qe 5 muj hala sen ska

 141. toni says:

  Pershendetje te gjithve deshta me ju pyt aesht ma mir me apliku online apo me shku vet ne shkup me apliku tung.

 142. Tini says:

  A mundet me ndodh qe pas 18 muajve pritje me u refuzu apo nese eshte per mu refuzu ta refuzojn ne fillim , sepse une po mendoj qe nese ta refuzojn ta refuzojn ne fillim e jo mbas 18 mujve pritje , a ka ndonje pergjigjje me te sakt ndokush?

  • emiri says:

   po ta refuzojn nese je fallco don me than nse eki me rrena e dallavere

   • adelina says:

    A mundet dikush mem tregu un e kam te dashurin ne suedi po du meapliku sambo a duhet me apliku un prej ks apo ai prej suedis online ni agjensi mtha qe aj duhet prej suedis atij i kan thon duhet prej ks

    • emiri says:

     adelina thuj burrit tand leta ban terminin per mej dorzu dokomentat edhe me dhan interviun prej atjehit edhe ti shkon i dorzon dokomentat edhe jep interviun thuj leta thirr ambasaden ne shku burri yt

     • adelina says:

      Aha po ai po mthot qe i kan than ne ambasad atjeh qe un duhet prej ks me apliku online jo ai ne suedi flm per pergjigjje

     • adelina says:

      Sa foto duhet me i dergue e pash qe kishe shenu dikuj me qu foto edhe deshmi sa ma shum qfar deshmish spo kuptoj nese ka mundsi mem tregu

     • emiri says:

      adelina e nderuar une pote them se burri yt duhet me thirr ambasaden me ba terminin per ty qe ti me shku ne te njejten dit me dhan edhe interviun edhe mej dorzu dokomentat se nese shkon pa ta thirr ne telefon burri yt ambasaden mujn meta shty ni muj dy muj a sate dojn ata interviun kshtu qe mamir leti thirr ne telefon prej suedia leta cakton terminin per ty letju thot nuses teme du meja ba nje termin perme dhan interviun edhe mej dorzu dokomentat te njejten dit ndoshta me kuptove e nderuar

    • emiri says:

     foto qe je dal me burrin tan tuju perqafu tuju puthur me pas argoment se je vertet nusja e ti se qka spo bajn po bajn veq per letra e kshtu qe bani fotot qe me deshmu se je vertet nusja e ti

 143. verona says:

  pas s kohe tcaktojn termin nese tdergon dikush ty viz turistike a tlan me prit shum ju falemnderit.

 144. elvis says:

  Hej pershendetje a mundet dikush mem tregu mbasi jep interviun maqedoni per sa kohe,mundet mem ardh viza se tash ma kan lone interviun dhe,nje,muaj ???

 145. Ermal.Z says:

  Selam alejkum vlleZer dhe motra te nderuara. .Un jam tu dasht me bo bashkjettes ose (Sambo ) mirpo jam tu dasht me dit sa vanon pergjigja per sambo a mundeni mem tregu dikush ta di. A mi hi ksaj pune a me lon krejt .ju faleminderit. Gjitha t mirat

  • emiri says:

   zotri ermal we alejkum selam ti zotri po mundesh me hi edhe ti ne kete valle ama veq in shaa Allah sja ban edhe ti mej ba letrat me pare ose me familjar

   • Ermal.Z says:

    Jojo zotri Emir. Jam i fejum un. Amo spo di a osht ka mir me hi me bashkjetes apo me kunor. Spo di cila del ma shpejt . Te faleminderit shum

    • Vesaa says:

     Me kuror ma mir esht

     • emiri says:

      njejt asht si me kunor si me sambo njejta procedur njejten gja ki me ba ki me dhan interviu si me sambo si me kunor vanohet pak ama me lejen e zotit ska qare pa dal urime e suksese ermal vella edhe njeher urime ti vesa shifemi ne suedi hahaha in shaa Allah

     • emiri says:

      vesa e more vizen hala ate dul kartela

    • Ermal.Z says:

     O vesa. Faleminderit shum. Nga ti. Dhe nga zotri Emiri. Ju faleminderit te dyve per ndihmen. O Emir vella me lejen e Zotit inshallah takohemi ne suedi kur te duash. Kur tme dalin letrat. Veq me tregon. Nr ose diqka me kontaktu bashk. Gjitha te mirat. Ju pershendes

 146. sami hasani says:

  une jom sami hasani .kom apliku per viz ne ambasaden suedeze shkup qysh prej 16 05 2013, mu bashku me gru me fmi po suedezt thojn jon mir ata ishun shum kqi saj perket bashkim familjar spoj lejojshin mu bashku familjet,kur nuk dhan viza kur nuk marrin shyrtim landat e alpikasjoneve pse e majn qel ambasaden ma mir dete mbyllin bili dina si ska ambasad suediss mo, suedia mu pom akuzon thuja kom hiq dor prej fmis se kom dhan ni pelqim me shku qika per kontroll nje mujor suedi qika ajo kur ka shku juka keqsu gjendja kan ba opracjon jakan leshu letrat grus me dy fmi tash une ma shum qe dy vjet jom apliku pom akuzojn si kom hiq dor prej fmive,jo se nuk jav lejoj fmin suedis kurr ata det bajn fmi vet e ti kqyrin jo mus mi lan shiptaret mu bashku te fmia vet qaesh kjo pun keshtu more,aka kun kit bot drejsi ajo,apo qikjo esht drejsi ssimas shtetit suedez mus mu lan familjen mu bashku

 147. ardi says:

  ju lutem a din kush mem tregue,..kam aplikue per vize bashkim familjar me gusht 2014 online dhe ne intervju kam qen ne mars 2015 dhe qe nga ajo dite asgje u bene 10 muaj pa pergjigje .jam i kunorezuar me suedesk qe 7 vite por nje kohe em jetue ne kosov dhe nuk kisha deshire te migroj atje. kurse tek tani me esht mbush mendja te iki atje ju lutem sa gjate shkon procedura edhe pse gruaja tani gjindet atje dhe therret shpesh ne migrasijon por vetem prit prit .

  • Vesaa says:

   Qe 18 muj jam tu prit viz sambo per suedi ,, dje burri e kish pa ne faqe te tyne se e kan perfundu landen tash perhjigjen me post i kan than prite.. Jam shum ne merak se qka dot jet pergjigja.. Ne intervist hiq se kan thirr burrin… Zoti ju ndihmoft e ju boft viza sa me shpejt,,, se boll tposhter ishin suedezt

 148. Besa says:

  Pershendetje kam apliku online qe 3 jav a mundet dikush me me tregu se sa zgjat tash deri te marin proceduren a ka dikush qe ka prit dhe sa ? Ju pershendes.

  • emiri says:

   po presin presin tash jan shku dokomentat tash i shkon burrit tan ftesa per me dhan interviun edhe masi ta jep interviun ai ateher e pritni vizen pritja asht 18 muj nese e ban live e 16muj nese e ban permes internetit po ka mundesi mete dal edhe para ketyre mujve urime edhe suksese

  • niki says:

   A muj me ju pyt diqka.a duhesh me hi me msu gjuhen ktu per suedi me desht me apliku per viz

  • jjjjjj says:

   Besa a me tregon ca ke ploteso online edhe ca Te nevjitet edhe a ban me apliku prej ne suedi app duhet me ik ne shqipri se sban do ta dija per flm nese me prgj

 149. mroqki says:

  jo nuk them se ashtu asht hajni e luz zotin e madh qe keti te nderuarit sami hasani ti dalin letrat e lete shkon sa ma shpejt ti vushtruas mos thuj ashtu se pse kemi hajni ne ketu ne kosov atje ska atje asht shtet e une kisha pas nje kerkes ndaj ambasades suedis qe kja tja percjell suedis qe kush ka femi tja baj adn te gjithve qe po thojn kemi fmi me fal vushtrias klb

 150. sami says:

  une jom samia haani, sod 2 vjet kom apliku per viz familarje,po kot kit htetin suedez poma refuzojn ata makan ma mu me tre fmi ADN, kurse grus atje jakan ba

  • sami says:

   ADN ne suedi po apet nakan reusu edhe pe jena nan e nan bjelogjik fmive, kot esht ekom ni avukat suedi po ati ikan than veq fmia mujn me ardh jo baba akan suedezt ligjin mi nda grun prej burrit fmin prej prindeve apo qa esht kjo pun keshtu aka kun drejsi nat shtetin suedez apo jo apo veq pa drejsina si na bajn neve shiptarve apo skan faj se skena shtet funksjunal na hala, kot merr avukat kot ju thot gruja atyne ata veq nata veten,une nuk muj mi leju edhe tre fmi me shku suedi pa baba mo se ata mej here po thojn ke hiq dor prej fmive ku ka bab e nana si hiq dor prej fmive aaa, ju kisha lut konzollates prishtines det derhyn keso rastesh ne suedi se qishtu nuk esht drejsi e qysh esht drejsi ata edin mir fort pse nuk lejojn mu bashku me gru me fmi edhe fmia me nan me motra,avukati suedez jav ka qu landen ne gjygj evropes po ata jon njejt si qita si kan refuzu ju kisha lut nje ndihm mu bashku me fmi te dishin si ka zot kun

   • Vushtrriasi says:

    pershendetje i nderuar nuk e din pse e qysh se suedia osht shtet shum i leht me ardh nuk lyp shum sene ama te ti diqka po dyshojn edhe sedi se ska kush si te ndal veq munen met qit kushte psh me gjet edhe nje fmi ose diqka qishtu po ti gjaje nje avokat te fort suedi edhe pse te kushton let i ec ai letrave edhe ska si te ndal tek e fundit shko ambasad shkup fol me ta direkt ose gruja jote let shkon ambasad suedi let fol me ta se ktu ka diqka… te pershendes

  • Vushtrriasi says:

   pershendetje i nderuar nuk e din pse e qysh se suedia osht shtet shum i leht me ardh nuk lyp shum sene ama te ti diqka po dyshojn edhe sedi se ska kush si te ndal veq munen met qit kushte psh me gjet edhe nje fmi ose diqka qishtu po ti gjaje nje avokat te fort suedi edhe pse te kushton let i ec ai letrave edhe ska si te ndal tek e fundit shko ambasad shkup fol me ta direkt ose gruja jote let shkon ambasad suedi let fol me ta se ktu ka diqka… te pershendes

 151. mrroki says:

  o me lejen e zotit te gjith keni me rmor vizen veq bani saber e mos u deshperoni shteti suedez jav pranon lutjet vetum atyne qe jan ne menyr te rregullt se atyne qe bajn me te aferm qysh po bajn ne koh te sodit atyne nuk i kisha leju as me apliku po ekisha lut ambasaden e suedis letja ban edhe suedia let shkon naper shpia si zvicra qe po del edhe po i shiqon se aekan lidhjen e vertet mos mu idhnoni se perkan nuk ekam qit kete shkrim puq e keni

  • Vushtrriasi says:

   o ishalla tan i marrin edhe ata si i bajn me te afermit a ma mir mi bah qashtu a me met ks me ja shtreh dikujna doren ajo osht leter formular ishalla sa ma shum bajn qishtu e ikun tan prej ati shkretihanes mos u prek naj sen ama mendimi im osht ky
   kalo mir

   • mroqki says:

    jo nuk them se ashtu asht hajni e luz zotin e madh qe keti te nderuarit sami hasani ti dalin letrat e lete shkon sa ma shpejt ti vushtruas mos thuj ashtu se pse kemi hajni ne ketu ne kosov atje ska atje asht shtet e une kisha pas nje kerkes ndaj ambasades suedis qe kja tja percjell suedis qe kush ka femi tja baj adn te gjithve qe po thojn kemi fmi me fal vushtrias klb

 152. sami hasani says:

  une jom sami hasani.dashta me pyt qa esht puna jeme suedi kom apliku qe 24 muj muka refuzu une ekom grun dy qika suedi kom qu qiken suedi per konttolla mjekimit muka duft meja dhan grus ni pelqim me qu qiken per kontrolla suedi. kur ka shku qika atje juka keqsu gjendja kan shti opracjon usheru qika juka dhan drejta ven qendrimit pergjithshme dy qikave grus.kurse une jom me tre fmi kosov kom apliku per bashkim familjar ata suedezt po thojn fmia mujn me ardh apo ti jo pse ashtu ata pe marrin si une kom hiq dor nga fmia aesht kjo drejsi stetin suedez apo ju lutem mema dhan ni kshill spo kom ku ankohna zdi qa me ba apo veq kjo esht drejsi suedi mus lejini bashkim familjar apo qa esht pytje ketu

  • Vushtrriasi says:

   pershendetje i nderuar edi ka koh se pret ti ama ti e ki pak punen e perzine me fmi gruja jote duhet me ju bah presojn edhe mi than se spo muna pa to edhe fmia poe lypin baben e vet edhe le ti thot se fmia e vet po dojn me myt veten se po i mungon baba ti merru vesh me gru mir edhe tek efundit merre nje avokat suedi thuj grus tane edhe mejhere vjen ose shko shkup konstulltov me ata aty ata dyshojn te ti duhet me ju qu fakte duhet met ardh gruja me fmi ks me bah foto bashk ishalla vjen sa ma shpejt te pershendes nga suedia.

 153. timi says:

  Me falni shok deshta ni pytje aedin dikush mumtregu aka kurse te gjuhes suedeze ne kosov .

 154. Vushtrriasi says:

  Hej pershendetje te gjithve po shoh shum sms pritje te gjata une vet kom prit shum 20 muaj jom me suedeze qe 10 muaj jam ardh sambo edhe suedezen teme e kan thirr edhe intervuj me goj se kan dyshue a sdi pse edhe aty i kan than po 4 asistente i kom ndrru deri mu ka kry edhe kjo u kan 3 here te une mbrenda nje kohe te shkurt po ata nuk guten edhe ata nr si i keni migratsionverket aty ta qet si su pranue gjith une i kom dorzue vet 2012 i kom dorzue 2014 ma kan lshu o boll kini me ardh keni mu merzit tybe dil knaqnu sa te mundi sa jeni ks ju uroj sukses ishalla vini sa ma shpejt tung tung

 155. anita says:

  Pershendetje a munet me me tregu dikush se a dohet me ba termin per me mar aplikacionin ne prishtin per me i dorzu dokumentat ne shkup apo qka duhet me ba !?

  • Vesaa says:

   Anita duhet me apliku online ,pastaj ata te larojn me mesazh qe kur ta kan caktu terminin per intervist dhe dorzimin e dokumenteve ne shkup…

  • mrroki says:

   mamir thirre ambasaden ti vet ose burri jot ne suedi edhe leta ban terminin e shko derzo atje edhe e jep interviun sa keshtu

   • anita says:

    Mrroki masi qe e ke ba terminin mas save tkan thir per intervju se ne prishtin kom thirr me vet mirpo me tha qe nese aplikoj online tek ne maj kan me fillu me thir per intervju!

    • mrroki says:

     anita nusja jeme prej suedis eka thirr ambasaden ne shkup edhe aja eka pas thirr ne fillim te muajt e ne fund te muajt jam kan shku me nusen teme ekam pas dhan intervisten don me than per ni muaj kam prit me dhan intervisten

  • mrro says:

   anita thirre ambasaden ne shkup edhe ata ta bajn terminin per me dhan interviun e qate dit i dorzon edhe dokomentat mos ban ne net se te komplikohet

 156. Tini says:

  A zgjat pritja shume pasi qe ta marrin landen ne dor? Nese mundet mem tregu dikush ?

  • lumi says:

   Kur i ke dorzu dokumentat edhe sa gjat e ke pas terminin

   • Tini says:

    Dokumentet i kam dorezuar ne mujin e 7-2014 ndersa intervisten me kane caktuar pas 3 jave ne Shkup , e kam perfunduar intervisten , mirpo ne faqen zyrtare te migracionit deri para nje muaji landa ime ka qen e pa regjistruar , dmth qe nje muaj landa eshte regjistruar dhe tash landen e ka ne dore personi caktuar ne entin e migracionit, a eshte pritja edhe e te tjereve qe po e shoh qe nga 15 muj e me shum pritje kane , a eshte pritja e madhe edhe pas regjistimit te landes apo shumica qe presin ende nuk ju ka regjistru landa, ktu po i referohem web site migracionit ku mund te hym me nje kod te landes dhe ta shikojm landen a eshte regjistruar , pranuar apo ne pritje

    • Linda says:

     Pershendetje shpresoj qe ta lshojn vizen sa ma shpejt deshta met tregu se mu tani ma kan lshu vizen e 20muj um ka ra me prit, e mesa di une kur te regjistrohet landa jote ne faqen e migracionit atehere nuk besoj qe te vonohet shum mu pas 1muji um kan lajmru se ma lshun vizen.

    • Linda says:

     Pershendetje shpresoj qe ta lshojn vizen sa ma shpejt deshta met tregu se mu tani ma kan lshu vizen e 20muj um ka ra me prit krejt, e mesa di une kur te regjistrohet landa jote ne faqen e migracionit atehere nuk besoj qe te vonohet shum, mu pas 1muji um kan lajmru se ma lshun vizen kur mu ka rigjistru landa ne faqe te migracionit

     • Tini says:

      Flm shumm , dmth 20 muj ska qen e regjistruar landa jote ,mandej eshte regjistru dhe pas nje muaji ta kan leshu vizen, e intervista burrit tuaj ne suedi i ka ardh ket mujin e fundit a po ??

 157. genti says:

  Deshta mejupyt shok amunet dikush mumtregu per viz pune aka marr dikush viz pune me 70% mepunu se muba ba 100% po duhet rrogen mepas shum te madhe 24000 mij kruna .Puna esht si ndertimtari mepunu.

 158. sami hasani says:

  une jom sami hasani ikom derzu letrat bashkim familjar qe 21 muj hala ska kurgju, edhe plus kom qiken smut atje drun me dy fmi ekom atje une me tre jom ks,migracjonwerketi apo qyshi thojn ata ishin veq zvarritjen e letrav ata ishin veq mi shkatrru familjet jo meju ndal ndim,une poju lajmroj i mjeri aj i mjewri si kish me dersu letra bashkim familjer konzullaten suedeze se kurr spo shyrtojshin landen,sikur mus me punu kerkush hiq,zdi aka atu naj ligj more mat shpejt apo veq qishtu qe 21 muj kom derzu hala kurgju sjom ka kuptoj sen une qa po bahet,juka ki edhe atje kurrupsjoni medoket ska shtet pa dallavere smun gjan kun bot edhe suedia uba qasi ketu spritet mir kurr qysh pe shof

 159. agon says:

  Me falni shok a bon ni pytje. Cilat dokumenta duhet mi pas per me lyp per viz me femer? Edhe a osht ma mir me ba prej internetit kerkesen apo me shku ne shkup?

 160. rini veseli says:

  pershendetje te nderuar koleg ,, kam nje pytje nese din dikush me me tregu ku esht ma mir me apliku mas pari per viz ne shkup apo ne suedi , per bashk jetes ju faliminderit

  • Vesaa says:

   Me sa di un procedura esht qe ne shkup me apliku..

   • rini veseli says:

    vesa faliminderit po ne shkup kam apliku edhe e kam kry intervjun edhe shoqja e ka kry atje tash se di sa zgjat kjo far pune , po a munesh ti me dit nese dikush merr naj avukat a munet me hec procedura ma shpejt

    • Vesaa says:

     Per avokat sdi qka te them veq sma met mendja qe pershpejtohet.. Un jam tu priy qe 15 muj dmth qe kam apliku online… Ti si ke apliku Rini online apo vetem drejt ne interviu

     • rini veseli says:

      vesaa pershendetje un jam ndoshta ni njeri me fat dua te them se mu me ka dal viza ,, une kam apliku vet ne shkup tani ma kan caktu ne janar intervjun jam kan e kam kry tani mas 3 jave i ka shku nuses posta ne shpi ka pas mi mush aplikacjonin ku jem njoftu e qisi senesh apo perputhen si qysh kam than edhe une edhe ja kan lyp do foto edhe ajo jav ka dergu me post ,, kshtu ka shku procedura jon

     • Vesaa says:

      Rini i lumi ti …po me intereson a je bo kuror ti apo vetem bashkjetes… Se po thon me kuror me shpejt tbehet viza

     • mrroki says:

      mos i beso bre ketina se ky veq ja fut kot se qfar dalnit viza ska shanc veq sa ka apliku meniher me mos vizen ska shanc

 161. Vesaa says:

  Dhe a me behet viza me shpejt SAMBO apa me Kuror… Te ceki se burri e ka passporten norvegjeze e jeton nsuedi… Shum keq jam emocionalisht,11 muaj pritje pfff

 162. Vesaa says:

  Pershendetje… Kan apliku per viz sambo per suedi ne shkup qe 11 muj permes interneti e intervisten e kom pas mas dy mujve .. Po hala kurgjo veq po thojn pritni hmmmmm mplasennn.. A thu kur ka mu bo kjo viz ? A din kush me mtregu?

  • Vesaa says:

   Kam apliku *

  • tony says:

   Vessa pershendetje ,duhet me prit vendimin edhe une kam apliku qe nje vit po pres pergjigjen sambo kam bo me nje femen suedeze,njesoj eshte si Sambo edhe kuror e rendesishme eshte te jet lidhja originale te jete lidhje serioze ,,por esshet shum i ngarkuar emigracioni ne suedi prandaj vonojn gjerat ,te uroj suksese sa me shpejt te marresh lajme te mira

   resp Tony

   • Vesaa says:

    Flm Tony… Un dhe burri po mendojm te behemi tash kurorë ndoshta na e pershpejtojn landen pasi po thojn se me kuror me shpejt behet…por nuk po e di , ndoshta ja filliojn prej fillimi landes …. Uroj ta marim vizen sa me shpejt

   • Vesaa says:

    Edhe diqka Tony a ke pagu ti para kur ke apliku per viz se pash me posht qe i kishin dhon ka 150 euro, e un nuk kam pagu..

    • tony says:

     une nuk jam avokat me i di te gjitha ,por me aq sa di ka rregulla suedia njesoj eshte si per sambo edhe kuror njesoj eshte koha e pritjes ,

     suksese

 163. tony says:

  une kam apliku per vize ne ambasaden suedeze kam ber SAMBO me nje femer suedeze ,kam jetuar atje nje vit me ate suedezen dhe tani une jam ne shqiperi ,kam qe nje vit qe pres pergjigjen edhe asgje nuk na kan than ,,,i ka thirr e dashura ime ne tel por i thon nuk eshte marr vendim akoma per rastin tuaj duhet te pritni pergjigjen ,nje pyetje kam per ju qa lexoni kete sms nese ata japin pergjigje negative a e kthejne pergjigjen shpejt ,besoj se gjerat vonohen por i japin pozitive nese vonohet pergjigja

 164. besi says:

  pershendetje te gjitheve,une i kame derzue dokumentat , ne ambasaden e shkupit,per pune , ne suedi,edhe qe 15 muaje ende smekan kthye pergjigje,sepse edhe kame qen 5 vite atje edhe kame punuar atje ,edhe shefi me ka garantue per pune,kjo eshte epa besushme me prite sa shume kohe ,vetem,se vetem,mete prishe pune,emose me mujte me marr letra,pore shpresoje te jemi shendoshe,etena plotesohet kjo deshire,se bolle pritume.

 165. ali says:

  krejt ju qe keni apliku per nje vize ne ambasaden suedeze keni dhen interviu dhe jeni ne pritje te vendimit per te marr informacione per vendimin tuaj shkruani zyres se emigracionit ne suedi ne kete adresse https://www.migrationsverket.se/Kontakta-oss/Skriv-till-oss.html suksese per te gjith ju qe keni apliku

 166. ali says:

  pershendetje jam nga shqiperia :kam ber nje kerkes ne ambasaden suedeze ne shkup per SAMBO bashkim familjar me nje suedeze ,kam dhen interviun ne tetor 2013 dhe qe prej asaj date une po pres nje pergjigje dhe akoma skam marr pergjigje qe nje vit po boj,ju lutem dua te dij nese ndonjeri me ndihmon me ndonje sygjerim shumica qe marrin leje qendrime ne ambasadenn suedeze sa muaj zgjat pergjigja ,nese dikush ka per te me ndihmuar me ndonje sygjerim po ju le Emelin tim ali.leka@hotmail.com

  • fita says:

   Pershendetje Ali,edhe un jom tu prit prej 20 gusht 2013,as nje pergjigjje skam marr,dikush po pret 7muaj,por kam ndegjuar se po marrin pergjigje edhe mas 20muajve,un qe 14muj i kom sen ska niher,uroj sa ma shpejt ta dhan pergjigjen pozitive.t pershendes bleri

   • ali says:

    flm Bleri per sms edhe une te uroj suksese qe edhe ti te marresh sa me shpejt nje pergjigje pozitive ,nuk e kuptoj persse po i vonojne keto pergjigje ,te pershendes

    • fita says:

     Po qysh po flitet kan shum land nga siria Ali, e neve na kan lan dora e tret!!! Se normal kjo sasht nrregull me prit dy vjet,po masi skem shtet t fort qyshty lujn me neve qyshdojn,po uroj t na lshojn neve e i harrojm kto pritje.

     • Ali says:

      une jam nga shqiperia dhe nuk e di a kam te drejt te shkoj atje ne suedi me pasaporte e ti pres letrat atje ,,se une mundem me shku me passaport , nuk po di qa me bo nje vit jam ka po pres pergjigjen edhe sen jo asgje ,me jepni ndonje mendim si thoni ju ?

     • fita says:

      Pershendetje Ali,normal pa e marr vendimin prej migrationsverket nuk asht mir me shku suedi,ti munesh me shku suedi n vizit po me dit ata emigracionit si ke shku suedi,gjat asaj kohe sa t rrish suedi ta ndalin landen dmth nuk punojn me land tane,edhe normal si kthehesh shqipri duhesh me i marr tel migrationsverket me ju tregu si je kthy,per me vazhdu landen prap,e mos po t merr koh ma shum ashty.

   • tony says:

    flm Fita per mendimin tend te falenderoj nga zemra

    respekte per ty

    • Ali says:

     flm per mendimin tuaj te pershendes shuùm se ashtu eshte e vertete ,

     • fita says:

      Ali thuaj t fejumes tane,ne ti merr tel migrationsverket t pakten 1her ne jav,se ka mundsi para vitit tri me marr vendim,njejten procedur jom tu vepru edhe un,se kan land shum e jon mrapa,neve me na kry po,po krejt n varet prej asistentev atje edhe cilen komun je atje,se do komuna vanojn ma shum se kan land shum,po e mira t mires asht sa ma shum me i marr tel atje,nese vjen knej nga kosova dalim pim kafe,t pershendes gjdo t mira

     • Ali says:

      i ka thirr ajo por te njejten gje i thon ata te migrationsverket,po te le emelin tim qe te flasim se do te vij ne prishtine ky eshte emeli ime ,ali.leka@hotmail.com qe te flasim

 167. Amun dikush me kallxu najsenn …????

 168. Ehy qka mujn me than keta shkupt bre kam jap intervjun me 18 mars tashti muji 11 me ka than lajmrojn shoqes i kan than ske nevoj jap intervju ke lamru burin ketu qka mun mu kan konr kam edhe ka lind shoqja suedi pashoshin sudez e ka..??? Kam bo letra internet kret jo keshtu po thojn ma shpet bohet tashti sedi po press muji 11

 169. Xhelal says:

  Ej a mundem. Me marr nje viz Pune jam pa pun ne se Bon mem tregue qfar me duhet per viz Pune qfar dokumente fliminderit

  • tony says:

   Xhelal nese e ke fjalen per Suedin ,se pari duhet me te dergu dikush nje kontrat pune nga suedia ty ,edhe pastaj te thirr vet ambasada edhe te kallxon cfar te duhet
   pa kontrat pune nuk mund te marresh viz te siguroj une

   ,pa kontrat pune duhet te dish te flasesh Suedish ose anglisht perfekt edhe te kesh nje eksperienc pune te gjate ne pune ,ndoshta e ke ndonje shanc nese din keshtu

   respeket

 170. mimoza says:

  Kerkoj nje pergjigje

 171. lale says:

  ju lutem a mund te me tregoni

 172. shkurte says:

  une ekum shti ni viz per ne zvicerr me 5 maj po nuk me ka ardh hala asnje pergjigje a muni mem tregu si mund un me marr informata per viz

 173. hanife says:

  une kam apliku ne muajin prill per nje viz me shku ne zvicerr por nuk po di si me kuptu a mu ka pranu viza ajo

  • vushtrriasi says:

   oj moter ti duhet me shku ne ambasad zviceres ne prishtin se kty osht per ambasad suedis

 174. sami says:

  une jom sami hasani pres ma teper qe nje vit mu bashku me gru edhe 2 fmi ikom suedi me tre femi jom ks edhe sen nuk pritet hala pergjigjije po jo,ju kisha lut, bashksi nderkomtare duhet me marr masa ndaj ambasadave suedis se esht ka punon palishme me prit bashkim familjar 2 vjet ajo nuk ndodh krejt boten,po suedia ish nindert venat e para bot per keto qellime mej vanu vizat bashkim familjar,veq qysh mishkatrru familjet mes veti jo mi bashku,ju kisha ba apel bashkimit evropjan me marr masa ndaj shteti suedez,se keshtu nuk esht edrejt,meja ba popllit 2 vjet me prit normal mas shumti uduft me prit 5-6 jov me rregulla nderkomtare. ose det deklarojn mus aplikoni per viza hiq ma mir se sa poj mantradhtojn gjinen poj shkatrrojn familjet mes vetit me keto gjeste tyne

  • ali leka says:

   edhe une kam apliku ne ambasaden suedeze ne shkup per me u bashku me te dashuren time ne suedi eshte suedeze ,kam nje vit qa kam apliku dhe nuk kam marr pergjigje eshte per tu quditur per te pritur nje kohe kaq te gjate .

 175. arti says:

  Pershendetje o shok deshta me ju pyt shefi prej suedis poma qon ni vis te punes edhe rrogen ma ka shkru 17000kr por kur ika qu letrat te ata te FAKET ata sjakan pranu me qet rrog poja lypin meishkru peraferisht 25000kr e qato pare ai spomundet memi shkru shefi e deshta me pyt naj kan qe ka marr viz punes qysh ja ka ba ai ju pershendes ..

 176. Bashkimi says:

  Pershendetje vizitor te nderuar e mbi te gjitha pershendetje vellezer/motra te dashur/a
  Gjitheqka qe nderlidhet me mirgimin, lejen e punens, banimin, studimin lejeqendrimin, kerkesat e azilit, shtetesin suedeze, bashkim familjar, vizita, etj etj… gjeni info në portalin e Entit te Migrimit të Suedisë në këtë adresë
  http://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals.html
  Nëse nuk e njihni gjuhen angleze ateher keni mundesin te zgjithni gjuhë tjera duke kliku tek Other languages
  Nje pjesë te vogel te portalit e gjeni edhe në gjuhën shqipe këtu
  http://www.migrationsverket.se/Other-languages/Shqip.html

  Suksese dhe të gjitha te mirat
  Bashkimi /webmaster

 177. sami says:

  ketu spo punojka kerkush pse ikan qelketo faqe kur sjep pergjigjije kerkush si esht emundur keshtu more, ma mir ukan meju than popllit ska ambasad hiq se sa qfar pune jini ka boni ju me popull,musio mashtronipopllin te ngrat se boll ka vujt musi shtini vujtje mo,se kan than pleqet shnoshit smutit
  sja beson,as i ngiti tuntit sja beson,domethan jini ngi ju per popull sjini ngusht mo as pergjigjije nuk ju afroni keti poplli

  • fita says:

   Pershendetje Sami,kty kush nuk nimon,kty veq na si u pervlum tu prit prej gazepi shkrujna,ambasada seen nuk nihmon,aty veq percjellen letrat shkojn atje,Edhe kur t merret vendimi t lajmrojn seen tjeter,uroj sa ma shpejt t lajmrojn me lajme t mira.

  • Bashkimi says:

   O shoku Sami je ne vendin e gabuar, ketu nuk je ne faqen e ambasades, te dhenat e ambasades i ke ketu mbi komente.
   Me nderime
   Bashkimi

 178. sami says:

  ketu spo punojka kerkush pse ikan qelketo faqe kur sjep pergjigjije kerkush si esht emundur keshtu more, ma mir ukan meju than popllit ska ambasad hiq se sa qfar pune jini ka boni ju me popull,musio mashtronipopllin te ngrat se boll ka vujt musi shtini vujtje mo,se kan than pleqt ismuti shnoshit sja beson,as i ngiti tuntit sja beson,domethan jini ngi ju per popull sjini ngusht mo as pergjigjije nuk ju afroni keti poplli

 179. toni says:

  pershendetje te gjithve deshta me ju pyt per viz pune ku muj mi rregullu dokumentet per me apliku onllajt per viz pune tung.

 180. Alba says:

  Hej pershendetje a kish pas munis mem tregu naj kush ne se Dini , se une kom apliku per viz qe 15 muj dhe ende skam mar kurfar pergjigjje. Sa her qe I thirrim ne telna thojn qe duhet te presim dhe se ka ende koh per shqyrtimin te lendes tuaj, e aty ne migrationsverket thot qe me trajtu nje lande per bashkim familjar esht 16 muj max perafersisht a bon qe shkon edhe ma shum se 16 muj a a dini naj gja

  • Alba says:

   Hej more a njerz a pom kallxon dikush se qe sa muj jeni ka pritni per me ju kthy pergjegjje per viz se une qe qe 16 muj po dojn me mu ba e hala kurfar pergjegjje smora

   • fita says:

    Pershendetje Alba,kty lesh Po shkojke bingo Mdoket isht,9muj u ban sen ska,Po qashty qysh Po thu maximumi 16muj,Po aty e cek 90% rastev i kryjn mrena qasaj koha,e neve Mdoket na kan harru krejt

    • fita says:

     Dmth per qita si i dorzojn qitash asht 16muj maximumi a na kur i kem dorzu u kan 9muj,mas shumti,kshty si zdi qa asht ka bahet

   • vushtrriasi says:

    Hej Alba desha te pys te dashurin e juaj a i kan then duhet te vish intervuj live me marr pytje edhe me goj apo veq prit se edhe ti gati 15 muj tu prit klm

    • Alba says:

     Jo si kan than kurgjo hala, e tash mu kan ba 17muj as ni pergjegjje sna kan dhan.

     • fita says:

      Pershendetje Alba,a je me kunor a sambo,a ka nënshtetsi suedeze i fejuari yt apo vetum lejeqendrim,uroj sa ma shpejt ta marresh vizen.

     • Alba says:

      Me kunor jom fitim e I fejumi ka vetem leje qendrimi

     • fita says:

      Un jom komunes mitrovices Alba,nese nuk jom gabim,i fejuari yt asht komunes vushtrris,e grun e axhes n suedi,i fejuari yt e ka teze,gruja e axhes tim e ka emrin Resmi,e kqiqit asht,uroj sa ma shpejt ta lshojn vizen,se boll paske prit,po qitash tanve po ja vanojn shum,t pershendes klm.

     • Alba says:

      Jo fit une jom prej peje sjom ajo

     • fita says:

      Um fal Alba,se mendova si je ti,se edhe aja qashty asht ka pret qe 17muj,po mos u bo marak,se kismet veq vonim,se kismet kan me naj dhan vizat,ama krejt kto vonesa po bahen se kan ardh shum nga siria n suedi,edhe tash jon pushimet po nashta kem fat n shtator na i dhan.t pershendes klm

     • fita says:

      Pershendetje Alba,a t kan dhan pergjigjje apo sen,sikur un qyshty tu prit.

     • Alba says:

      Pershendetje Fit, jo bre hala as ni pergjegjje nuk ma kan jep :( …e sa muj tu bonen qe po pret ty Fita

     • fita says:

      Pershendetje Alba,13muj u bonen,zdi qa asht ka bahet kshty!!!. Jena lodh qitash tu prit,spo muj me kuptu,pse kshty kto vonesa,1or pun,prit me vite.uroj t jesh mir.klm.

     • fita says:

      Alba i fejuari yt kur pi thirr atje a po i thojn veq duhesh me prit deri sa dvjen reni,apo naj sen tjeter,se qito fjal njejta gjith po i perserisin zdi qa asht ka bohet kshty,dikush po nie si po i marrin per 7muj,zdi pse neve kshty.

     • Alba says:

      Po edhe ati qashtu po thoin se ka me prit deri sa ti vjen rendi edhe se kan apliku shum

     • fita says:

      Pershendetje Alba,a t dhan naj lajm t mir ty,sa muj tu bonen,un 14muj i bana seen ska,qitash i kan kishe e kan qel landen,po zdi sa ju vyn me kry at land,hajr ishalla.

    • Alba says:

     Hey Fit jo hala skom mor pergjegje kan than qe qitash shum shpejt kan me vendos per rastin tem Amo max Po shkojke deri 20 muj se shum rasteve mas 20 mujve pjav lshojn vizen e edhe mu tash mu kan bo 20 muj

     • fita says:

      Pershendetje Alba,normal para vitit tri duhesh me t kthy pergjigje ty,se ska ku shkoon ma shum boll ke prit,e ishalla edhe un ka marsi qat her i boj 20muj,nese te lajmrojn me lajme t mira trego t lutem t pakten te die a asht kulmi max 20muj me prit,t pershendes klm.

  • vushtrriasi says:

   Hej pershendetje alba as ti nuk paske fat si une qishtu paske prit gjat une jam me suedezk edhe ajo ka qen 3 here mbrenda Vitit edhe sot e mora pergjigjen ma lshun vizen mbas 20 mujve ishalla nuk e ki qit fat edhe ti se qitash kogja po i vanojn une sambo i kom pas letrat veq thuj ati jaranit ton let thirr 1 here ne jav mas pakti shpresoj se tanve jau leshojn para pushimeve tung klm

   • Alba says:

    Urime per ty qe ta paskan jep vizen se mu kurfar pergjegjje sum kan jep hala ishalla nuk um shkon mu 20 muj

    • vushtrriasi says:

     flm shum Alba po tash ish bah keq se mbasi ta leshojn vizen ata ne migratsion se ajo u kan intervuj me goj live qikjo po te vanojke shum po te thojshin te na osht gjithqka ne rregull letrat po tash polici e verifikojn e tash jam ka pres edhe policia deri ti shqyrtojn pihhh gati 2 jav po i boj e hale sen ka me shku ne Lund afer Malmo e ti alba sa muj i bane ?

   • fita says:

    O Urime Urime vushtrri e gzofsh e shtjerrsh at viz e prift e mara perjet,e Inshalla e ke ngre kamen zhag Edhe na mas teje

    • Alba says:

     E ne cilin vend ne Suedi ki me shku vushtrriasi

    • vushtrriasi says:

     O flm shumm Fit vallahin ishalla edhe ju mbas meje se boll ke ma aii dilen i kom bah 20 muj aii ama qitash po i vanojn shumm nje shok ka prit 22 muj tani ja kan lshu njo tjeter ka prit 16 muj si i ka bah ja kan lshu ama nese i thojn ati personi me ardh intervuj edhe me goj live osht keq se te merr koh te gjat paramendo landen tem e kan marr ne dor 4 asistente pffff po tash e kan pru pak ma gjet se policia me verifikue letrat apet se si po rrehen burr e gru e kshtu mi marr krejt shenimet aiiii veq ishalla policia e kryn shpejt,e me te shku shkup tani prej shkupi malmo se bileta shum te lira nese te qet rruga ne vushtrri tregom dalim e pim naj kaffe e bisedojm live ti ke nga gjilani mos gabofsha

    • vushtrriasi says:

     sot kan marr vendim e ma kan lshu edhe ata ne polici e krejt tash veq po pres mem ardh shkup e me shku me marr 045449865 ky osht nr ksajde jem veq me thirr tel neser a kur dush aha kom menu se je i gjilanit tybe nese so problem

 181. kosova says:

  pershendetje juve a mundet dikush mem kallzu e viza turistike per me apliku per nje muj qka jon gjasa se un krejt dokumentat i kom ne rregull me tatim e me krejt edhe garancionin po ma qojn klm

  • vushtrriasi says:

   pershendetje kosova a je ne pun duhet mi pas te gjitha dokumentat si je ne pun i bon te gjitha bashk edhe ka mundesi me ta lshu vizen kalo mir

 182. sami says:

  prap sami hasani jom spo kom ku ankohna per kurgju le per viza pse jon vanu
  ,po normal gruja me dy qika ikan letrat e pergjithshme,qysh thojn suedezt permament, gruja boll poj thirr zdi sa here njavt po kurgju, kisha pas deshir ni pergjigjije ose po ose jo, e jo keshtu memajt gjinen vjerrun pa kurfar kuptimi,unekishe konzollatat ju nibojn gjinjeve mu bashku jo mi shkatrru si konzollata suedeze,qe nje vit kurfar pergjigjije,po skena shtet halana mindreq keto hesape me ambasador jashtum mishyrtu landen sa ma shpejt jo mi qit harres keto sene,tuedit se fmin vetun pa nan kosov si jetima dy fmi suedi atje po masi skem shtet dewt lujn qysh dojn shtetet tjera mepopull shiptar na jemi msu veq me vujtje ,flm per mirkuptim

 183. toni says:

  pershendetje vushtrriasi deshta met pyt mue po mundet mu ma dergu vizen ni suedez besoj qe kam perparsi ma mir se nje shqiptar qe meta dergu fabrik nuk ka ai atje po punon me plllaka po deshta me te pyt a qekaq gat poshkojka per mete lajmrua tung.po aesht ma mir permes interneti apo mi dergu dokumentat vet ne shkup se per mes internetit spoedi amundem me ba pagesen .

  • vushtrriasi says:

   pershendetje toni nuk ka lidhje hiq per ata a osht shqiptar a po suedez vetem nese i ka te gjitha ne rregull firmen tatimet letrat me kan krejt mir edhe qdo gje shkon mir vetem ai duhet me bah presion atje ambasad me than ky puntor pom duhet sa ma shpejt qe osht e mundur edhe qdo gje shkon mir nuk ju intereson atynve qka je ti qe une me suedezke jam jam hi per 19 muj e jam tu prit me kan ashtu mu moti ma kishin kry porceduren po te ata ka ligj nuk jau nin ma shpejt osht me i shti permes neti po mundesh me bah pagesen me kart veq del pak pun permes neti si don rahat shko vet shkup po qysh ta merr menja ty nga je toni

  • toni says:

   pershendetje vushtrrias po une jam kan ne shkup kam pyt per viz pune ata than qe mundesh edhe permes internetit po pagesa spoedi amuj me ba sigurt permes netit e mej dergu ne shkup dyrek ish ma kallaj po koh ma kadal po shkojke spoedi aka marr nja kush viz pune qysh ika dergu dokumentet apo qysh ika ndreq qysh esht ma mit tung une jam nga gjilani .

   • vushtrriasi says:

    popo munesh vetem duhet me pas xhillollogari tanen edhe pa problem po shko ne prishtin ambasad suedis edhe pyta ta te tregojn apet ma shpejt shkon permes neti ama duhet me pas kujdes shum me dit mir po nese ki fat edhe kshtu shkup mi dorzue tash nvaret prej asistentes qysh ka pun une di shum si kan marr viza pune veq ata jen shku shkup po tash ti qysh dush bonja aha une i kom nje shok atje jemi kan bashk ne gjermani ata e kan shpin Mehir kur shkon Bresalc pastaj osht Mehir Muji e kan mbiemrin tung kalo mir

 184. toni says:

  pershendetje amundet memndihmu dikush per viz pune aka marr nja kush viz pune per suedi edhe pse sukan atje kurr tung.

  • vushtrriasi says:

   pershendetje toni po mun merr viz pune nese ta qon dikush garancionin per pun ai shefi duhet ta qon garancinon nese ka na fabrik ska lidhje qfare vetem diqka max osht 15 muj me prit edhe shkon pa problem tung

 185. sami hasani says:

  une jom sami hasani, kom apliku per viz qysh qe 10 muj kurfar pergjigje smuka kthy,me 28 nontor 2012 kom qu grun me dy qika suedi ,kena qu qiken per opracjon mirjeten, qysh edhe jakan dhan statusin suedez prej asaj kohe,grus me dyfmi,tre femi ikom kosov,kena apliku per viz qysh prej majt vitin e kalun kurfar pergjigje nuk ka ju lutem na ndihmoni naj pergjigje na jepni,ska ligj per kush ka naj fmi smut meja shpejtu preseduren apo jo,deri sa duhet meprit per ni pergjigjije ju luten na tregoni,falmenderoj per mir kuptim

  • vushtrriasi says:

   ti zotri sami krejt ndor i ka punt gruja jote ajo duhe atje me thirr mas pakti 1 here ne jav edhe me ja tregu gjendjen po ti qysh e paske vajzen ty nuk bon me ta vanue po shiqo a i ka krejt letrat ne rregull gruja jote atje

 186. ariana ajdari says:

  du me dit cilat dokumentet te mijat mi lypin dhe cilat te burrit aj ka shtetsi suedeze konorzim kena bo me 26 kom termin per interviev per nje dit kom mi dorzu dokumentat dhe interviev kom me jep .krejt ikom nxirr po nashta do dokuemta jon tepri hehe edhe me kan than qe aplikacioni esht 150 euro edhe duhet me plotsu po sedi sa esht e sakt per aplikacion per bashkim familjar /tani kom thir prap me tha shko ne anbasaden suedeze ne pr mere aplikacionin pfff sa palidhje pres pergjigjeje nga ju miq ju lutem

  • vushtrriasi says:

   pershendetje ariana une jam nje nga vushtrria edhe jam ka pres per suedi qe 18 muaj edhe ende nuk me kan kthy pergjigjen,pytje munen met ra shum ama mas shumti te pyesin qysh je takue qity te pyesin mas shumti qysh tek ku krejt per dokumenta qka duhet me pas vete alba mitrovic si osht te rrethi sedi a po edin ku po te tham edhe at aplikacionin ta jepin kta vet i kan te albes se edhe une jam kan e kom marr ne prishtin po prap e kom marr aplikacinon e atynve se e kan gjuh suedeze edhe ata ti marrin 15 ero per mi mbush une te kisha ndihmu e te kisha tregue per te gjitha po kshtu problem me ti shenue te gjitha se spo me bjen nderment te gjitha une qdo dit jam ne mitro se aty punoj edhe 150 ero u kan kur i kom dorezue une tash osht 170-180 ero dikun veq nese e kan lirue po se besoj edhe ti kur ti dorezin dokumentat ata ta caktojn daten per intervuj shum rrall ndodh kur ti dorezon te thirrin edhe intrevuj kshtu qe nuk ka shanc me vjen keq falemindert shpresoj se pak a shum ke marr informata pershendetje nga vushtrria

 187. ariana ajdari says:

  pershendetje a ka mundsi mem tregu se qfar pyteje mi bojn per ne onterviev per bashkim familjar konorzim kom bo un jom nga mitrovica burri ne suedis po kisha pas qef me dit cilat ptyje me bijn mu per burrin .plz se keta te shkuptit me kan than qe duhet nje aplikacion per bashkim familjar po ku duhet me plotsu nuk edi hmm a ktu a ne shkup edhe sa esht aplikacion mi plotsu ne shkup kom degju qe 150 euro flm per mirkuptim

 188. sami hasani says:

  une jom sami hasani i lindur 27.08.1965 kom apliku me 16maj 2013,tash 9,muj hala ska pergjigjije, veq hini kqyrene rastin e fmiut tim fb,fallaet mirjeta, qyshe kom qiken smut mus mem kthy pergjigjije pomdoket arpsude kjo pun simus me punu ambasada hiq,se deri tash uduft mema kthy ni pergjigjije ,aka naj ligj per keta sikan femin smut apojo,ju kisha lut ni pergjigjije mema kthy sepakti,kur kom vet mase pari umkan than 3 muj meprit,mas tremujve mekan than 6 muj mas 6 mujve mekan than 9 muj, mujt vin e shkojn pergjigjije nuk ka perqfar arsitimi nuk dhan pergjigjije ju kisha lurt mem tregu,ju falemderoj per mir kuptim,

 189. sami hasani says:

  une sami hasani kom ba kerkesen me 16.05.2013 ekom ni fmi smut suedi esht nana me fmi edhe nje fmi tjeter atje suedi,une jom kosov me tre femi,qe nje vit kom apliku sambo hala ska kurgju pergjigje,ju kisha lut per keta si jon smut anuk kakurfar ligji mej shpejtu landena apo veq me prit bili naj pergjigje, une jom sami hasani 27,08.1965,mefemit samire hasani diana hasani drilon hasani,dy fmijon suedi mirjeta tahiri,aulona hasani,kurse nana drita tahiri,jukisha lut naj pergjigjije sa ma shpejt si esht e mundur

  • vushtrriasi says:

   pershendetje i nderuar Sami Hasani une e shikova komentin tend po tash spo e di saksisht qysh ti je ne ks edhe gruan me fmi i ki suedi nese gruja jote e ka nenshtetsin suedeze apo e ka at karten si e merr mas 2 vjete ajo ka drejt met marr ty ajo gruja jote dmth nana e mirjetes ta dergon vizen ty ty duhet edhe ta leshojn vizen shum shpejt se ka ligj nese ai ose ajo personi ne suedi osht i semur shum apo osht shtatzen etj etj e merr vizen shum shpejt vetem ajo gruja jote duhet mi marr nje leter prej mjekut mi tregu per ty per viz edhe mi ja dergu migratsionit suedi edhe ti e merr vizen shumm shumm shpejt se ka ligj ishalla zoti te ndihmon e ta lshojn vizen sa ma shpejt edhe vajza jote ben ma mir pershendetje nga vushtrriasi

 190. Egzoni says:

  kam aplikuar per viz pune ne muajin maj vitit te kaluar po ende sme eshte kthyer asnje pergjigjeje , mund te me njoftoni nese keni informata se si rjedhin keto pun pasi qe kontakti me ambasaden ne shkup o i pamundur nuk mund te kontaktoj me ta ne telefon ????

  • Kujta says:

   Pershendetje Egzon.ti ke apliku per pune.kshtu qe munet me shku dej ne 15 muj.qashtu shkrun ne faqe te migrationsverket..per me kontrollu landen tone eki ni numer me 7 ose 8 shifra edhe mun e din a kan marr vendim.po besoj se te lajmrojn sigurt kur te marrin vendim..klm

   • vushtrriasi says:

    ti Kujt je ka pret sambo apo si i ke gjerat se na krejt shkrum e hi tu prit hahahah

    • Kujta says:

     Tung vushtrinas, jo un me kuror jom edhe qashtu prej shtatoritt ma kan lon terminin me 25,10 2013 e tash edhe un jom tu prit dej kah veres besoj se bohet.edhe ty tpaskan lodh kaq gat met majt bre idjotat veq ishalla sa ma shpejt tjepin perfgjigjje pozitive.klm

     • vushtrriasi says:

      aha nuk te koka moti si e paske kry intervujn deri veres po menon a hmmmm ishalla veq qitash u bah shummm problem veq kush po ka fat po i del shpejt knej nga ana jem edhe nga vushtrria skenderaj njoh shum miq shok veq 90% te gjith kan prit shumm une sot i kom bah 17 muj edhe sen hale une konorizim skom ama per ata ski qka ata vet e kan lejue sambo po ishalla bahet flm shumm nga te kemi ty kujt ndoshta e kishum mujt me pi ndonje kaffe ?klm

  • vushtrriasi says:

   pershendetje egzon vallahin pak gjat te paska shku se viza pune veq me pas ndonje problem prej ati personi ne suedi me fabrik a restoran a qka do qe qoft se ma shpejt ta leshojn po ai person si ta ka dergue vizen ati thuj le te thirr edhe le ti thot se ka nevoj per ty e me shiku qka po ju thojn ose me ata nr si ti kan jep hin shiko ne internet edhe nuk ke pse i telifonon ambasades se shkupit se ata sen nuk din edhe sen nuk munen me vendos edhe ata i kan ndrru shum nr tash i kan 2-3 nr afer osht maj ishalla na lshojn sa ma shpejt se boll ke ma une qe 17 muj gati jam ka pres sambo..nga je egzon shoki

  • Egzoni says:

   Pershendetje amundet dikush mem nhihmu per viz pune muma dergu prej suedis ni viz pune ni suedez amundem une me shku me punu edhe pse skam punu atje .lezova me nivend qe per viz pune po deshke me punu kur te je kan azil qe me ta leshu aedin naj kush qysh shkojn qeto sene tung.

 191. sela says:

  pershendetje jam nga mitrovica kam aplikuar per suedi dmth heren e par vitin e kalum po ma kan refuzu per arsye se kam Qen 17 vjeqare . kom apliku ket vit me 26.06.2013 sambo me te fejuarin online e kom dhan intervjun me 03.07.2013 dhe ende nuk esht kthyr kurgjo a ka mundesi dikush te me tregoi sa sgjat thujse gjasht muaj kan kaluar faliminderit kaloni mir kush o ka pret ishalla sa ma shpejt shkon …

  • fita says:

   Pershndetje Sela,t paren her kur t kan refuzu mas sa kohe t kan kthy pergjigjje?,e mira t mires asht i fejuari yt mi thirr tel e mi vet atje komun,uroj te sa ma shpejt t lajmroin me lajme t mira.

   • sela says:

    po heren e par i kom dorzu dokumentat jo online po drejtperdrejt ne shkup dmth me 27 shtator kam qen intervjun ma kan caktu me 21 nentor mirpo me kan thir ka tetori qe u refuzu per shkak moshes .. tashme heren e dyt kom apliku online i fejuari i thir thuajse qdo dyten treten dit kan than mas festav deri ka janari po qdo her qe i thir deri njanar qe ka fat po munet me ndodh deri n10 muj me shku qdo her tnjejat fjal.. ama inshallah joo kaq shumm flm per komentin pershendetje

    • fita says:

     Inshalla kit muj merr pergjigjje pozitive,se Edhe vet qe 5muj Jom tu prit,Po n varet krejt qfar formash atje suedi ja kan dergu mi mush,se Jon zdisa lloje,pytsor thirret aja forma anglisht i thojn questionnaire,do ishin shum t leht,do ishin katastrof Po lypshin shum t dhana,Po kismet bahet mir veq deri kismet se na i lshojn,t pershndes nga mitrovica.

     • burimii says:

      pershendetje juve.pe shoh qe paskum te njejtin dert ,se di qka u bo kshtu qe pi vanojn kaq shum per qfar arsye , edhe une jom tu prit gati 9 muj po ska pergjigjie hala , amo une se kom ban online intervjun veq po thojn qe duhet me prit sdi per qfar arsye krejt te dhanat i kan edhe deshmi po,amo nuk e di pse me shku kaq gat ,ju pershendes Burimii…

     • Kujta says:

      Hej mos te harrojm nese i del najnjonit qe jem tu debatu viza ju kisha lut me na tregu ta dim edhe na sa duhet me prit se ndoshta mas pakti kommprit un deri tash 3 muj.. Ju pershedes

     • sela says:

      oo sdi valla ishalla sa ma shpejt bohet kreitve qka po presim nav bohet e shkojm ju pershendes te gjithve .. e para ko me tregu nqofse um del viza hahahaha qaoo

     • burimii says:

      pershendetje tgjithve , veq pata deshir me ju tregu qe mora pergjigjie me ne fund pas 9 muajve ,klm ..

     • Kujta says:

      Urime burimmmm ishalla kalon sa ma mir suksese

     • fita says:

      Urime Burim t uroj gjdo t mir n jet,t pershndes

     • burimii says:

      Flm te gjithve ishalla edhe ju sa ma shpejt merrni pergjigjie ,Klm suksese.

     • vushtrriasi says:

      pershendetje Fita si je a je mir ne qfar menyre e ke dorezue ti online a po ke qen vet ne shkup a ke konorizim a po sambo ?pershendetje nga vushtrriasi

    • vushtrriasi says:

     pershendetje sela shum mir paske bere se paske aplikue online po edhe i dashuri yt nuk duhet me thirr aq shum se ata tash mendojn se i bon letrat me pare se tash edhe ata jan mush sherr po e din se shum po bojn me pare suedi kshtu qe 1 here javt osht okej krejt une jom hi per 16 muj edhe krejt i kom rregull 3 here um ka kan brenda vitit jemi kan ne deti e te gjitha i kemi apet po don me ardh edhe nuk e don po nvaret prej asistentntes… ishalla na del viza tanve pernihere me shku mi marr shkup hahahah

  • fita says:

   Pershendetje Sela, a ka lajme tmira nga ti,a tkan lajmru naj sen,se u pervlum tu prit

 192. burimii says:

  Po me 24 prill i kom dorzu dokumentat e mas 10 dite e kom pas intervjun , tash jom tu prit nashta Ka tetori mundet me pas naj sen tash spp di så e qysh shkon dikush Po pret deri 8-12 muj se di a usht njejt per tan amo qashty Po thojn qe kena pun shum Qitash Kur Tkem koh kena met Kry Po presum deri nkysmet edhe une edhe ti me shku qe Ka than zoti , Po Göteborg mir usht , Po Kur dal anej tshkruj edhe rrim pim kafe Klm

  • kujta says:

   o burim djali kallxom ata dhan ty bile se un prej shtatorit jom tu prit e te di sa muj po shkojkan,.flm

   • vushtrriasi says:

    pershenedetje burim ty se pari se ne kemi fol ne kemi fol edhe ma heret si je ti a ka najsen te re nga ti per nga viza te une ende sen dje i kom bah 15 muj edhe ende duhet me prit,,e ti kujt je ka pret prej shtatorit te kalum ashtu si une.?

    • Kujta says:

     Jo ti shoki prej qiti viti po me ty sdi qa paska ndodh ashtu se sguxon permi 12 muj mu vonu po kqyr thirr e ankohu ne migration ose e dashura jote lete bon se skokan normal 15 muj met lon vjerr

     • vushtrriasi says:

      o ti kujto ajo thirr qdo 2-3 dit se ajo osht suedezke vet edhe ju shenon qdo jav po krejt problemi osht se asaj i kan than duhet me ardh kah me jep intervuj me goj tash deri te ja caktojn nje dat une e di nje shok e ka krejt familjen suedi e kan atje restoran te vetin edhe ka prit 22 muj mas 22 mujve ja kan lshu vizen kshtu qe ka shum si i njoh une e kan prit 13 muj e ma shum veq ishalla nuk e keni edhe ju at fat nga je ti kujt?

     • kujta says:

      flm fito ishalla sa ma shpejt vjen e rahatohesh e tani e harron pritjen qe ke prit..

   • burimii says:

    Pershendetje te dyve ,jo valla hala ska sen ne at drejtim ,para do dite nkam thon nqit muj ,tash Po thoj mas vitit te ri se kem pas kallabllak ,edhe krejt nvaret prej komunav qysh punojn do kumuna Bohen ma shpejt do ma kadale nvaret qysh punojn edhe så kan pun me azilanta qe kan ardh prej sirie qyshty kan than ata ne migracion .

   • fita says:

    Pershendetje kujto,a t kthyn naj pergjigjje,se vallahi na kan lodh qitash

    • kujta says:

     o fito aje mir po un kom marr pergjigje e jom ne syedi jom ardh e um ka ardh keq meju tregu se un kom prit veq 7 muj,e mu jep qitash me hi me kqyr se ramazan po rri qut e e pash q paske shkru ishalla sa ma shpejt edhe ty te bohet

     • fita says:

      Urime Kujto,t uroj gjdo t mir n jet,t paska pri fati shpejt e paske marr,edhe un me kunor jom,po zdi qa asht ka bahet 11muj u bo sen ska,sa her i thirr atje,n rregull asht gjithqka veq deri dvjen reni qito fjal njejta gjith,hajr inshalla,t pershendes Kujto klm,suksese ne jet.

  • fita says:

   Pershndetje burim,Edhe vet qashty kom apelu ambasad,Po ma mir ish kan online,Po Qa me bo Tash veq duhesh me prit,kto online mas shumti deri 10muj nuk pi vanojshin,a na si kem apelu ambasad deri 14muj,qashty Po shkrujke migratonsverket, si tregojn qysh shkon procedura,skem qka bajm veq me prit.

   • burimii says:

    pershendetje fita, po mamir ish kan po se kem dit,se une kur kom apliku mkan than 9 muj osht max me prit tash po thojn 14, sdi qka po bajn ashtu , po ni qe pi marrin edhe 5_6 muj sdi pse dikush me prit kaq gat e dikush ma shkurt spom doket qe usht njejt per tan po ka dallime.po qka me ban duhet me prit deri nkysmet , tpershendes.

  • vushtrriasi says:

   Urime o burim jarani shyqyr se bile dikujt te ja leshojn kysmet takohum kur vi edhe une suedi pak jena larg veq shqyr atje ka Trena hahah

 193. Bashkimi says:

  Shqiptar të dashur!
  Shumë informacione të rendesishme rreth punës në Suedi,studimeve, vizave me bashkim familjar, sambo/partner… mundeni me i gjet edhe ne faqen e entit per migrim ne gjuhen angleze: http://www.migrationsverket.se/info/start_en.html
  Suksese

 194. Vushtrriasi says:

  Pershendetje te gjithve po shoh shum komente se kan prit 6-7 muj,une jam duke pritur qe 1 vjet e me shum,edhe une jam sambo dhe une k
  Jam me suedezk edhe ajo esht ardh ks qe 3 here po tani po i vanojn sepse nga siria po shkon shum suedi tash max esht 12 muaj me prit nese aplikoni online 7 muj dhe ne prishtin asgje nuk ju ndihmon ambasada suedeze vetem ne shkup ju te gjith qka keni konrizim dhe ju se nuk keni konorizim shpejt merrni pergjigjje por nje perparsi e kan kta me konorizim koha e pritjes krejt nvaret nga asistenti i cili apo e cila i ka lenden ne dor edhe ai person i cili esht suedi me se paku le te thirr 2 here ne jav ju qka keni konorrizim mundeni edhe ma shum,ju qka doni ti dorzoni letrat dorzoni online se me shpejt por esht paksa veshtir po kty ne vushtrri kushton 50 ero edhe jav derzon nje perkthyes dhe ja vlen se shum shpejt merrni pergjigje sa per thirrje esht shum veshtir por nuk keni nevoj mund te hyni migratisonsverket edhe e shikoni lenden per viz edhe ju qka i merrni vizat mbas 1 jav mun shkoni te merrni vizen por njehere thirrni ambasad shkup.ju faleminderit per mirkuptim ishalla shkoni shpejt e nuk priteni si une keshtu

 195. sami says:

  pershedendetje aka munsi mem tregu najkush viza muka ba me 26 04 2013 e amun me dit kur muj me shku ne shkup me terkeh vizen

 196. Shukri says:

  sami shoku flm per komentin dhe qe po me tregon qysh meu bazu

  por kam degjuar paska dal edhe nje ligh i ri po mujshe me apliku per viz edhe online me internet ..

 197. sami says:

  Blerta hahha gajret bre se bahet mir mos u tut qat hall ekena qe une qe 7 muj tu prit gajret ban se bahet mir

 198. blerta says:

  pershendeje pse po vonohen kto letra e po na ndajn nga buurrat

 199. Lola says:

  pershendetje jam studente ne fakultetin Iliria ketu ne prishtin tash diplomoj ne bachelor deshriroj te vazhdoj me tutje ne ndonje fakultet atje ne suedi..a mun kush mem tregu se a mundem me vazhdu dhe qfar kushte duhet plotesuar faliminderit per mirkuptim

 200. Lola says:

  pershendetje jam studente ktu ne prishtin ne Fakultetin Iliria tash diplomoj ne bachelor dhe deshiroj qe me tutje te vazhdoj ne suedi..kush ka njohuri mem tregu se a mun te kyqem ne suedi dhe si mund te kyqem..

 201. sami says:

  shukri shoki ktu kerkush prej ambasadav nuk tregon por une qe 6 muj kam prit hala kurgjo smu ka kthy ikam derzu sambo po qe kimunsi shoki jem mos e hup shancin bane kunoren del pun ma shum po ma sigurt te perdhendes klm

 202. Shukri says:

  pershendetje desha te ju pyes une do te beje kurorezim me te fejuaren time qe jeton ne suedi a eshte me mire qe te bejme kurore apo samo faleminderit per mirekuptim

 203. sami says:

  hej hej ktu nuk po tregojke kerkush kurgjo om doket veq nu koka nevoja menejt ne imyt me thante tregon dikush diqka klm

 204. sami says:

  elmi ambasada suedese ne prishtin veq thirr badihava sen nuk mun ne telefon me kry pun se une ne prishtin afer ekamedhe thjesht kurgjo nuk te nimojn kta valla se edhe une qe gati 5 muj po pres qe kam apliku per viz bashkim familjar pokurgjo qe don me kontaktu learti-1@hotmail.com

 205. elmi says:

  a ka mudesi me dit pse nuk lajmrohet askush ne keta numra kontaktus te cil vet ambasada ju ka dhen te cilt nuk mun me kontaktu per viz me ta nqoftse ka mundsi ne ket numer telefoni me lajmroni 049795500 044465384

 206. vullnet says:

  pershendetje Sami ,,pergjigjen ja jepin shembull maspari bashkshortes ne suedi e masnej ajo lajmeron bashkoshtrin ktu ne kosovo , qashtu po veprojshin , po masandej ,po pu dufke me prit vizen 2 deri kater jav per me aardh ne ambasad ktu ne shkup,, a per ata thash a ka kush qe din cilin numer duhet me thirr qe te marr vesh saktesisht se kur mundem me shku me marr vizen ,,, ,, une desha te them diqka per pun tande qe ke prit 4 muj ka mundesi qe ka dal viza jote ,,, nese ki (ärende numer ) qaty gjindet te dhenat tua n merre immelen tem te tregoj ku duhet me hy me kqyr a kan marr vendim najsen per landen tane , veq nese ki qet numer mundet me dit njeri ,,, qe don merre imellen te spjegoj ma hollesisht . besoj e lajmerojn bashkshorten tande se kur del viza ,,,,,,,,,, emali jem n_i_netyy@hotmail.de

 207. sami says:

  pershendetje vullneti po nese te kan thirr per me marr vizen shko ne shkup merre burr qa po pret se edhe une qe 4 muj kam apliku per viz bashkim familjar e as ni pergjigje nuk ekam marr e ti shko punojn prej te hanes deri te ejten per terhekjen e vizave ma shumnukdi met tregu klm

 208. vullnet says:

  ju lutem nese keni mundesi te me informoni per disa gjera : une kam ardhur ne kosove qe 3 muj per te pritur vizen bashkim familjar . tash 10 dite ma kan leshuar vizen ne suedi,..kam fol ne tel me emigracionin ne suedi me kan then qe te flas me ambasaden suedeze ne shkup dhe te marr informacijon ser kur mund te vij ta marr vizen ju lutem nese mund te me ndihmoni se ku duhet te thrras ne telefon per ta ditur a ka ardh viza ne shkup me tregoni ju pershendes shume ,

 209. sami says:

  pershendetje qfar njerz jan kta bre qe 4 muj kom apliku per viz bashkim familjar kerkuh ni pergjigje spoekthen bile mos u oodhni se ktu koka si ne pazar tybe

 210. mali says:

  pershendetje a duhet vetem ne shkup me apliku per viz danimarkes apo edhe ne kosov mundemii viz familjare eshte fjala

 211. sami says:

  aka munsi me tregu dikush kur po thirri ne shkup ne tel.. kur po thot per mu lidh ne shqip shtyp qit numer spo ka shanc me kuptu se qfar numri me shtyp mu lidh me gjuhen shqipe flm shum me tregoniju lutem 044 996911

 212. sami says:

  pershendetje aka munsi mem tregu dikush qe ka pas rastin si temin kom apliku per bashkim familjar SAMBO intervjun ekam kry me 5 shtator letrat jan derzu krejt ne rregull tash veq tu pritper ni pergjigje aka munsi me tregu dikush sa munet me marr ko flm

 213. remi suedi says:

  Po ju tregoj qe nuk ka Ambasad te Suedis ne Prishtin duhet me shku ne shkup ose ne tiran e sa per martesat me duket qe esht 6 muj me prit per viz ju pershendes shqiptar

 214. Fatmir Mulaku says:

  Pershendetje a mundem me qit viz pune ktu me Prishtin a po duhet me shku ne Tiran apo ne SHkup ju lutem te me tregoni

 215. aziz says:

  hej det e aziz här , jag har varit i sverige o nu e i kosovo vill veta hur ska jag få en viza aså vill återvända igen till sverige , men behöver få viza , jag har bott i sverige nästan 2 år , har gått i skolan o allt , o har gjort praktik på en bilverkstad , så vill söka jobb o resa igen till sverige … mvh Aziz Berisha

 216. meri says:

  deshiroj te aplikoj per viz per suedi a mundem te aplikoj ne prishtine

  • burimi says:

   pershendetj jam i interesuar ta di se a mundem mi dorzu dokumentat per nje viz pune ne prishtin apo vetem ne maqedoni ju lutem ma ktheni nej pergjigjeje flm

 217. rina says:

  pershendetje,un jam e martuar me nje djal nga kosova per momentin ai gjendet ne suedi por i duhet me u kthy ne KOSOV per te ber kerkes per bashkim familjar
  na kemi nje femi sebashku femija eshte 3 muaj,ai e ka edhe punen ketu ne SUEDI jemi te interesuar ta dim se sa koh duhet te presim per intervju edhe sa koh mun te merr per tu kthyer prap ne SUEDI sepse pundhansi duhet ta dij se sa koh me duhet te rrij ne KOSOV.un e kom lejeqendrrimin pergjithmon ne suedi (PROMANENT UPEHÅLTISTOND) por nenshtetesin nuk e kam ende sa na kish ndihmu qe kemi femij dhe ai ka pun ne suesi a shkon me gjat se 3 muaj . faleminderit per mirkuptim

 218. informata says:

  un kam bere kunor ne suedi me nje shqiptar dhe tash me duhet ne kosove ti dorzoj dokumentat per viz ,desha te ju pyes se ket sherbim qe e kemi bere ne shkup a mundemi edhe ne kosov dhe ashkon procedur e gjat te pritet per intervju me respekt ju pershendes

 219. ilaz rudaj gremnik says:

  pershendetje .. , nese mlejoni te bej i pytje te vogel. .. me duhet ti qoj prinderit per suedi…po un kam nevoj ket sherbimte kry te hanen. po … ket sherbim amundem te kry edhe ne prishtin se sapo u informova qe paska edhe ambasad ne prishtin. amundem me kry te njejtin sherbim si te shkupit ashtu edhe ne prishtin. me respket.. nga ju pres pergjigjje sa me shpejt julutem flm tung

 220. Drita says:

  Ju përshendes më intereson e kam vajzën që më ka lind në suedi më 20.11.1993 dhe këtë vitë shkollor 2011-2012 ajo përfundon kolegjin memet akif dhe jemi të interesum ajo të vazhdoj studimet ne suedi.
  A ka benificione që ajo ka lind në suedi ku në çertifikaten e saj ceket edhe vendi i lindjes asht suedia
  me respekt
  drita

 221. fitroe says:

  PERSHENDETJE JAM E INTERESUME ME DITE A LESHOJEN VIZA PER BASHKIM FAMILJARE NE AMBASADEN SUEDEZE NE PRISHTIN NESE JU LUTME MA KETHEN PEGJIGJEN FALMINDERIT PER MIRKUPTIM KALOFESHT MIR.

 222. veibe says:

  pershendetje ju lutem me tregoni a ka ambasad suedeze per bashkim familjar jom e intersum apo duhet me shku en shkup flm per mirkuptim

 223. ibrahim says:

  a ka munsi te di se a muj me apliku ne ambsad ne prishtine per viz apo ne shkup ju faliminderit per mitkuptimin

  • Bashkimi says:

   Përshendetje Ibrahim
   Drejtohu këtu për informata:
   Sveriges ambassad, Sektionskansliet i Pristina
   Rruga Perandori Justinian, No. 19,
   Pejton
   10000 Prishtina

   Tel: +381 (0)38 245 795
   Fax: +381 (0)38 245 791
   E-post: swedishoffice.pristina@sida.se

 224. Leotrimi says:

  hei mfalni pom vyn procedura per studime ne suedi qysh po shkonn kjo flm per mirkuptim a mundem me kontaktu me ju.

 225. dibran says:

  hej hej pershendetje mir se ju gjej un quhem dibran mehmeti kisha pas deshir nje ndim nga ju … kam ardhur qe 2 dit nga suedija edhe kerkoj bashkim familjar me grun time a mudesh te me ndimosh a mudem qe te bej lutje perej prishtine nuk e kam te qart a ka ambasad suedeze ketu ne prishtin apo vetum ne macedoni ju faliminderit nese mudeni te me teregoni peres nje pergjigje nga ju me rrespekt Dibrani Gjilan.

 226. imi says:

  Faleminderit miku im dhe i gjithe shqiptareve, Anders Wessman, alias Ilirian Shqiperia!
  Tack så mycket min och albanernas bästa vän Ilirian Shqiperia!
  Kryetari i Shoqates se Miqesise Suedi-Kosove, Anders Ilirian Wessman, ne mesazhin qe ia drejtoi Departmentit per Pune te Jashtme te Suedise,
  z. Karl Bild dhe mua personalisht, ne mes tjerash, shkruan:
  C’jeni duke bere Ju perfaqesuesit e puneve te jashtme te Suedise per fatin e prof. te zhdukur, z. Ukshin Hoti, dhe te tjereve, sepse deri me sot s’dihet asgje!
  Ju pershendes perzemersisht e vellazerisht nga Suedia mike e larget dhe e ftohte.
  Juaji: Imi Egriu me familje

  Date: Sun, 24 Jan 2010 19:32:19 +0000
  From: sweden_kosov@yahoo.se
  Subject: Hopp om frigivande utav den kosovalbanska politiska dissidenten i Serbien Ushkin Hoti
  To: carl.bildt@foreign.ministry.se
  CC: ibrahim@egriu.se; imi.egriu@hotmail.com

  Söndagen den 24 januari 2010

  Bästa Sveriges utrikesminister Carl Bildt!
  F.k. till prof. I. Egriu.

  ÄMNE:
  Hopp om frigivande utav den kosovalbanska politiska dissidenten i Serbien Ushkin Hoti

  FRÅGA:
  Vad gör Sveriges utrikesdepartement för att den sedan många år tillbaka fängslade politiska fången i Serbien, den kosovalbanske professor Ushkin Hoti skall friges?

  ——————————————————————————–
  From: sweden_kosov@hotmail.com
  To: imi.egriu@hotmail.com
  Subject: RE: Masakra e racakut…16 janar ’10
  Date: Sun, 24 Jan 2010 19:50:02 +0100

  i Nderuar z. prof. I. Egriu!

  Faleminderit shumë!

  Përshëndetje nga iLiRiAN/LMS-K

  ——————————————————————————–
  Uppgradera till en ny och säkrare version av Windows Live Messenger! Uppgradera till en ny och säkrare version av Windows Live Messenger!

  ——————————————————————————–
  Keep your friends updated— even when you’re not signed in.

  clip_image002.jpg

  clip_image004.jpg

  clip_image005.gif

  clip_image007.jpg

  clip_image009.jpg

  clip_image005.gif

  clip_image010.gif

  clip_image012.jpg

  clip_image014.jpg

  • lena says:

   Pershendetje ju lutem a mundi me mtregu, u bon 7 muja qe jom tu prit dhe ende nuk ka asnje pergjigje ju lutem ktheni pergjigje

   • burimii says:

    pershendetje kom apliku per viz bashkim familjar ne ambasaden suedeze ne shku qe 2 muj po hala kurgjo smu ka kthy , a muna me dit sa merr koh kjo procedur edhe per qfar arsye po shkon procedura ngadale .flm.

    • vushtrriasi says:

     pershendetje burim ti ke aplikue bashkim familjar apo sambo ,bashk jetes, se kan dallime keto a ke bah konorrizim a jo procedura mund te shkon deri 1 vjet edhe me shum une jam ka pres qe 1 vjet edhe ende asgje une jam sambo ka pres jam flm shum

     • burimii says:

      Pershendetje ,une me kuror jom jo me sambo , edhe une po ndegjoj qe po vonohen pak ma shum 8-12 muj Veq nvaret edhe prej fatit pak me asistente .ishalla så ma shpejt e merr edhe ti se boll paske prit .

     • vushtrriasi says:

      aha shum shpejt ta paskan bah daten per intervuj se shumicen e rastve 2 muj une shtator kom apliku nentor intervujn dikun 1 muj e 3 jav,nje shok u kan 6 vjet suedi e tani u kthy me suedezk qe 1 vjet e ma shum osht ka pret se demek po i thojn pse ske lajrmue ma heret ti si je suedi me to,qishtu diqka po nejse ti je me shqiptare,po po osht e vertet se kan pun shum se kty migratsion i lexoj te gjitha te rejat edhe suedezka thuje qdo 2-3 dit thirr,e ata po thojn vetem nese ai person si osht suedi eshte shum smut a po shtatzan shko procedura shum ma shpejt,tish kan ks me marr letra me njofshum se atje problem hahah,nejse ty duhet qit muj met tregue para 24 tetor,aha shum vend te mir po shkojshe une malmo amo ma qef kom getborg me shku ose stochkolm, edhe pak keq se na nuk po kena ambasad suedis prishtin kshtu ambasad te madhe se shkup pak larg me shku edhe ata te poshter se me kan prishtin ishum shku me shiku si osht puna a ka kallabllak a po diqka po atje larg,,po more so problem vetem me tregon kur del ne mitro une kty afer dal se une per veti drenas e andej shum pak me del rruga,flm shum ishalla ki fat,mendoj se ti para meje ki me shku ishalla shkon,:D klm

    • vushtrriasi says:

     aha jo ti e paske shum mir burim nga je ti kisha pas deshir te pim dikun kaffe edhe te kisha tregu do gjera se ti shum shpejt ke me marr vizen thojn nje fjal popullore’levsh i keq po me nafak,edhe une krejt i di si qysh tek shkojn gjerat po nuk e don se se don edhe konorizim nuk kom se te kisha pas une kunorizim isha harru se edi ku ju dhem atynve, edhe une jam me suedezk pak ma problem,nje kusherine krejt i kom tregue edhe ajo ka apliku mbas meje edhe shkoj para meje haha se me konorzim,tash sedi nga je ti une jam nga vushtrria,po eshte e vertet se po i vanojn sepse kta te siris e kan bah ket gje,flm shum ishalla edhe ti se sa po muj e di edhe ti dikun afer 5-6 muaj.

     • burimii says:

      Po me kuror e kom ,se di 5 muj u bon e hala ska Kurgjo edhe deshmi Ka te mjaftushme qe usht ni martes serioze Po thojn qe kena met Kry så ma shpejt qe tmundem ,une jom afer drenasit ,nese dal anej tshkruj edhe pim kafe Pse jo ,flm kalo mir ,ishalla ki fat .

    • vushtrriasi says:

     aha nejse me drejt ti nuk duhet me prit ma shum se 5 muaj se ki konorizim,po po mir osht me pas deshmi amo konorizimi i rrcon tonat,po po ata veq qashtu thojn,aha drenas rrall me qet rruga andej nje hall e kom te martum nje fshat komunes te skenderajt,po more so problem edhe nese del mitrovic so problem vetem me tregon,e dalim pim kaffe e bisedojm,ne cilin vend po pret e shkon ne suedi,kur ke aplikue mas sa kohe ta kan bah intervujn,a je kan ndonjhere ne suedi ti perpara, jo more sps kur ka mundesi pse mus mi ndihmu njerzve se edi qka osht keq me prit kshtu aiiii.Amin ishalla edhe ti ki fat.

     • burimii says:

      Me 24 i kom bo 5 muj a intervjun ma kan lan mas 10 dite .Po jom kan ne suedi ,une shkoj te Göteborgi , Po se di nashta vonohet edhe pak tash Spo di Po thojn qe kena pun shum.Po motr nese dal edhe mitrovic su problem pim kafe flm Klm

     • burimii says:

      Po me 24 prill i kom dorzu dokumentat e mas 10 dite e kom pas intervjun , tash jom tu prit nashta Ka tetori mundet me pas naj sen tash spp di så e qysh shkon dikush Po pret deri 8-12 muj se di a usht njejt per tan amo qashty Po thojn qe kena pun shum Qitash Kur Tkem koh kena met Kry Po presum deri nkysmet edhe une edhe ti me shku qe Ka than zoti , Po Göteborg mir usht , Po Kur dal anej tshkruj edhe rrim pim kafe Klm

    • vushtrriasi says:

     po de se dikuj dikuj kur ti dorzon qaty bon intervuj po ajo ndodh rrall se ata gjith nxan,valla duhet tetor me ndodh e vertet osht si kan pun shum po duhet pak mi lodh ata qishtu per te ta gut proceduren, perpara u kan 6 muj tani 8 tani 10 taash osht 12 per tan po nese ju duhet informata ma shum per qat person a po edhe intervuj me goj me be bah qaj personi si osht suedi shkon ma gjat,deri kysmet qka me bah deri kur ka than zoti, po mir osht getoborg e kom nje shok getborg,po hiq so problem veq me tregon perpara qe te di une se don me dal knej,e rrim bisedojm live, te pershendes ishalla ta lshojn vizen edhe shkon sverige edhe bonja hej da kosovo tani mas teje edhe une qashtu ja boj hahah flm shum per biseden:D

     • burimii says:

      po more bohet mir besoj qe ska me marr shum koh ,se tash po thojn qe jon tu punu ma shum ne ket drejtim e besoj qe kan me na kry shum ma shpejt nashta ntetor vim nren nuk i dihet . flm edhe ty per bised klm..

     • burimii says:

      Hej shokit Sije Aje mir ,aka naj sen 3 ngat ju a ta kan kthy naj pergjigjie per viz,se Na kan lodh valla per ni or pun me prit 14 muj shum på lidhje ,une qe 9 muj jom tu prit edhe Po thojn Duhet me prit deri tvjen reni ,Sdi Kur e kem renin Na more ,tung ju pershendes .

 227. genci says:

  deshta meju pyt amushni formullare edhe per viz pune ne suedi per mes internetit mimush flm per mirkuptim.

 228. besfort says:

  besfort emrin ekom

 229. Linda says:

  Hej pershendetje a kish mujt mem tregu ndoj kush Prej juve Qa po ndodh me qit faqen e migracionit Se qe dy dit Kan ba ndryshime e Po ma Qet Se e Kan marr vendim per rastin tim ne gjuhen Suedeze amo kur Po e kqyri ne anglisht Po thot Se skan marr hala vendim a Po ju ndodh ️edhe juve e njejta gja apo vetem mu.. Ju lutem tregom I nese dini

 230. Vesaa says:

  Qe sa je tu prit ti Linda??

 231. Ola says:

  mirmbrema a eshte njeri ne linje

 232. Ola says:

  mirmbrema a eshte njeri ne linje..ju lutem doja te pyesja..kam aplikuar 2 vitesh per leje qendrimi ne suedi me martese pasi bera disa gabime te inetervista me dhane pergjigje negavite me pas ika jetova me burrin tim 6 muaj perseri ne suedi dhe u ktheva ne shqiperi aplikova per se dyti…tani kam 7 muaj qe kam aplikuar e nuk me kane thirur per interviste jam ne ankth a do ma japin lejen e qendrimit si mendoni ju

 233. Ola says:

  emir urime me behet qefi shume mbare ta befte zoti ishalla na treq kemben e ne te tjerve qe presim urime edhe nje here bravoooooooooooooooo

 234. Luli says:

  njohit besoj

 235. besi says:

  njohit mendoj.

Posto një koment:

Insert 160x600 ad code for Inner page here